Nie ma dla mnie nic ważniejszego niż dawanie ludziom szczęścia i odwracanie ich uwag od codziennych trosk i problemów! Grupa Michael Jackson

Climber – robot wspinaczkowy


Climber to nazwa robota wspinaczkowego stworzonego przez firmę ICM (International Climbing Machines), która już w 2001 roku stworzyła specjalny system próżniowy by roboty ”przyklejały się” do ścian. Ponieważ nawetgładka ściana może zawierać przeszkody, śruby, progi, lub brud, roboty musiały mieć pewną zdolność do radzenia sobie z szorstkimi powierzchniami. ICM opracowałogrubą piankową podkładkę gumową, która tworzy ruchome ciśnieniowe uszczelnienie dla próżni i działa jak bieżnik. Niedawno, ICM zapowiedziało wypuszczenie na rynek dwóch nowych modeli robotów wspinaczkowych Climber, których głównym zastosowaniem będzie inspekcja turbin wiatrowych, łodzi podwodnych, etc. Roboty MINI wykorzystywane będą w ciasnych przestrzeniach natomiast modele MAXI będą pokonywały większe przestrzenie.

Wykonany głównie z myślą o zastosowaniach morskich, MINI Climber waży 9kg a jego wymiary to 35 x 38 cm. Zbudowany z włókien węglowych i żywicy epoksydowej, zaopatrzony jest w ramię z laserem by usuwać powłoki z powierzchni złożonych w przestrzeniach zamkniętych (jak np. w łodziach podwodnych). Model ten pracować będzie dla marynarki Stanów Zjednoczonych, a wersja MAXI jest obecnie dopracowywana (dostępność od lipca 2014). Docelowo, MAXI Climber ma usuwać powłoki na zewnętrznych powierzchniach statków i czyścić duże struktury oraz radzić sobie z przeszkodami wystającymi do wysokości 25 mm.

Wszystkie roboty Climber sterowane są zdalnie przez pracownika za pomocą kamer video oraz kontrolera. Różnego rodzaju kamery, czujniki i systemy czyszczące (ścieranie, piaskowanie) oraz malarskie mogą zostać zainstalowane na jednostkach w zależności od potrzeb.

Opisywane urządzenia to nie zabawki, lecz ciężko pracujące maszyny przewidziane do „brudnej roboty” w niebezpiecznych warunkach.

Proponowane ciekawostkiKomentarze (0)

Brak komentarzy.