Moja miłość równie jest głęboka jak morze, równie jak ono bez końca. Im więcej Ci jej udzielam, tym więcej czuję jej w sercu. William Szekspir

Heartthrob – dokładnie podąża za głosem serca

Oto kolejny projekt, nad którym pracowali naukowcy z WyssInstitute z ArymGoldbergerem na czele, którego wynikiem jest Heartthrob – „łamacz serc”. Chodzi o nową technikę wizualizacji pracy serca, która jest w stanie pokazać jego skomplikowane rytmy.

Do tej pory lekarze i naukowcy tradycyjnie odwzorowywali bicie serca za pomocą szeregu wykresów pochodzących z danych z EKG. Biało czarne wykresy zapewniają wgląd w dynamikę serca, lecz są statyczne. Ta klasyczna technika mapowania - nieliniowa analiza systemów dynamicznych, zwana wykresem Poincare, została rozszerzona dzięki Goldbergerowi i każdy punkt danych w szeregu czasowym uderzeń serca x(n) jest wykreślony w stosunku do sąsiedniego, x(n+1). Tradycyjne wykresy Poinecare są kodowane kolorami w zależności od gęstości punktów danych oraz animowane by utworzyć nowe przedstawienie 3D. Ta prosta do wdrożenia metoda wizualizacji, określana dynamicznym mapowaniem opóźnienia gęstości (technika „D3-Map”) jest w stanie pełniej uchwycić dynamiczny charakter bicia serca i dostarczyć więcej informacji.

Zespół naukowców zaprezentował nową technikę przy udziale danych dotyczących pracy serca, jednak istnieje możliwość odwzorowania jakichkolwiek innych złożonych sygnałów fizjologicznych.


D-3 Map of heartbeat (atypical atrial fibrillation) from Wyss Institute on Vimeo.

Proponowane ciekawostkiKomentarze (0)

Brak komentarzy.