Tak okropnie, tak szalenie, tak nieprzytomnie jestem szczęśliwa i tak wspaniale, wspaniale, wspaniale jest żyć! Astrid Lindgren

Inteligentna soczewka kontaktowa dla diabetyków

Potencjał inteligentnych soczewek kontaktowych dla osób cierpiących na cukrzycę został dostrzeżony już w 2009 roku przez profesora Jin Zhang z Uniwersytetu Western Ontario, który osadził zaprojektowane nanocząsteczki w soczewkach hydrożelowych. System miał wywoływać reakcję chemiczną, która z kolei miała zmieniać kolor soczewki w przypadku niebezpiecznego poziomu cukru.

Zespół projektowyw laboratorium Google X, kierowany przez Briana Otis i Babak Parvis, opracował bezprzewodowy procesor i miniaturowy czujnik glukozy, osadzając je pomiędzy dwiema warstwami miękkiego materiału soczewki kontaktowej. Stało się to prototypem inteligentnej soczewki kontaktowej, która według Google jest w stanie generować jeden odczyt poziomu glukozy na sekundę.

Podkreślając znaczenie proaktywnego, aniżeli reaktywnego monitorowania poziomu cukru we krwi, Google twierdzi, że pracuje nad funkcją, która będzie służyć, jako znak ostrzegawczy dla użytkownika, zapalając malutkie lampy LED, gdy stężenie glukozy będzie miało niebezpieczny poziom.

Proponowane ciekawostkiKomentarze (0)

Brak komentarzy.