Więź duchowa jest o wiele cenniejsza od bliskości fizycznej. Mikołaj Kopernik

Pneumatyczne sztuczne mięśnie

Ostatnio wiele słyszymy o egzoszkieletach, które mogą być wykorzystane w rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub po urazach. W przypadku większości tych urządzeń problemem stanowi sztywność, która ogranicza normalny zakres ruchów i utrudnia opracowanie pamięci mięśniowej. Dlatego stworzono nowy elastyczny egzoszkielet, który imituje ruchy mięśni, ścięgien i więzadeł jak u zdrowego człowieka.

Opisywane urządzenie protetyczne jest wynikiem współpracy naukowców z Carnegie Mellon University, Harvard University, University of Southern California, MIT oraz BioSensics. Składa się ono z pneumatycznych sztucznych mięśni (PAM – pneumaticartificialmuscles), szeregu lekkich czujników oraz oprogramowania sterującego. Dzięki hiperelastycznym czujnikom tensonometrycznym umieszczonym na górze i boku kostki, program sterujący jest w stanie ustalić jej położenie oraz dostosować siłę odkształcenia sztucznych mięśni.

Obecny prototyp zaprojektowany został z myślą o dolnej części nogi i przeznaczony jest do stosowania przez osoby z problemami stóp i kostek. Kolejne wersje mają być przeznaczone do stosowania w innych obszarach.

Proponowane ciekawostkiKomentarze (0)

Brak komentarzy.