Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się :) Marek Ewangelista

Psi nos (nie) zastąpiony?

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Santa Barbara, pod kierunkiem profesorów Carla Meinharta oraz Martina Moskovitsa, zaprojektowali czujnik, który wykorzystuje nanotechnologię mikroprzepływową by naśladować biologiczny mechanizm receptorów zapachowych psów.

Urządzenie jest zdolne do wykrywania w czasie rzeczywistym i identyfikacji określonych typów cząsteczek o stężeniu 1 ppb lub poniżej. Według pomysłodawców, czip ma być lepszy i wydajniejszy od węchu psa, który czasem może mieć zły dzień lub się zmęczyć. By przechwycić i zidentyfikować molekułę, technologia łączy w sobie wolno powierzchniowe systemy mikroprzepływowe z powierzchniowo wzmocnioną spektroskopią ramanowską (SERS - SurfaceEnhancedRamanSpectroscopy). Mikroskopijne kanaliki z płynem absorbują i koncentrują cząsteczki do szóstego rzędu wielkości. Gdy molekuły zostaną zaabsorbowane do mikrokanałów, wchodzą w reakcje z nanocząstkami, które wzbudzone światłem laserowym, zwiększają swoje widmo optyczne. Komputerowa baza danych sygnatur spektralnych identyfikuje, jakie cząsteczki został schwytane.

Ze względu na niewielkie rozmiary, czip odkrywa szereg nowych możliwości i zastosowań, nie tylko w detekcji materiałów wybuchowych, ale również w medycynie, przemyśle farmaceutycznym, a nawet spożywczym.


Nanotech Device Mimics Dog's Nose to Detect Explosives from UCSB Engineering on Vimeo.

Proponowane ciekawostkiKomentarze (0)

Brak komentarzy.