I ja urodziłem się w Arkadii. Friedrich Schiller

Sublimate 2013

Sublimate 2013 to, stworzone przez MIT Media Lab, urządzenie pozwalające na wyświetlanie danych cyfrowych i interakcję z nimi. Dzięki niemu możliwe jest dynamicznie modyfikowanie elementów optycznych (poprzez wyświetlanie dyfrakcyjnych elementów optycznych przy pomocy przestrzennego modulatora światła). Technologia ta wykorzystuje optykę adaptywną, która pozwala modyfikować kształt wiązki w czasie w zależności od warunków zewnętrznych.

Laboratorium opracowało dwa systemy, które integrują wyświetlacze kształtów (napędzane siłownikami) z rzeczywistością rozszerzoną (AR – AugumentedReality) dla kolokowanych kształtów fizycznych i grafiki 3D. System przewidziany dla pojedynczego użytkownika składa się optycznego wyświetlacza przestrzennego i specjalnych okularów, dzięki którym możemy śledzić zmiany kształtu wiązki światła w rzeczywistości wirtualnej wyświetlanej stereoskopowo (3D). Transparentna grafika nakładana jest na wyświetlacz wyposażony w pręty, które są automatycznie „układane” przez siłowniki połączone z systemem, bądź ich położenie modyfikowane jest przez samego użytkownika. System, z którego może korzystać większa liczba użytkowników, składa się z projektora i podręcznych wyświetlaczy (np. tabletów) pozwalających na renderowanie danych przestrzennych.
Sublimate może z powodzeniem zostać wykorzystane do prowadzenia badań i testów np. w architekturze, medycynie, geologii, jak również w grach komputerowych.

Sublimate 2013 from Tangible Media Group on Vimeo.

Proponowane ciekawostkiKomentarze (0)

Brak komentarzy.