Pewność, że Bóg istnieje, pewność, która nadaje sens życiu, jest znacznie bardziej pociągająca niż możność czynienia zła bezkarnie. Albert Camus

Termes – prekursorzy nowej siły roboczej

Specjaliści z Harvard Uniwersity stworzyli niewielkie roboty, które w niewiarygodny sposób naśladują sposób budowy kopców przez termity. Ich budowle są bardzo skomplikowane i niewspółmierne do wielkości samych budujących. Głównym założeniem projektu Termes było stworzenie zautomatyzowanej, samozachowawczej siły roboczej.

Zarówno projekt, jak i same roboty, opierają się na prostocie, zatem jednostki nie posiadają skomplikowanego oprzyrządowania. Każdy robot mierzy 175 mm (maksymalna długość) x 110 mm (szerokość) x 100 mm (wysokość) i waży 810 g. Mimo ścisłego współdziałania, nie posiadają wiedzy o ogólnym postępie prac w konstrukcji lub pracach wykonywanych przez inne roboty. A dzieje się tak dlatego, ponieważ jednostki są świadome swoich wzajemnych działań jedynie będąc w bezpośrednim sąsiedztwie. Biorąc zatem pod uwagę potencjalne straty i uszkodzenia, jakie mogą mieć miejsce podczas budowy, każdy robot jest na tyle autonomiczny, by samemu kontynuować prace niezależnie od pozostałych jednostek i posiada wszystkie informacje by w pełni ukończyć projekt.

Dzięki dziesięciu zainstalowanym czujnikom i trzem siłownikom, każdy robot wykrywa swoje położenie względem siebie i materiału budowlanego. Poruszają się dzięki dwóm metalowym silnikom zębatym oraz używają rtęciowego czujnika przechyłu, który pomaga im zachować odpowiednią pozycję w przypadku poślizgu.

Roboty mają polepszyć szybkość wykonania i wydajność projektów budowanych oraz wyeliminować potrzebę nadzoru ludzkiego, co byłoby niezwykle przydatne podczas prac wysokiego ryzyka.Proponowane ciekawostkiKomentarze (0)

Brak komentarzy.