Tym, czego uczy Nas Jezus, to przebaczenie :) Judasz Iskariota

Inspiracje

autor: naukowiec

Życie w iluzji według Fromma

„Nowoczesny człowiek żyje w iluzji, że wie, czego pragnie – gdy tymczasem pragnie dokładnie tego, czego się od niego oczekuje, że będzie pragnął.”

Erich Fromm (Ucieczka od wolności)

Czy nasze potrzeby są rzeczywiście nasze? Czy zostały one nam "podane" przez media, społeczeństwo? Czy rzeczywiście potrzebujemy lepszego samochodu, nowszego telefonu? Obecnie potrzeby ludzi są w dużej mierze kreowane przez rynek. Wystarczy spojrzeć na reklamy - bez tego kremu będziesz brzydka, nieudacznik z ciebie skoro nie masz takiego samochodu, jeżeli chcesz się dobrze bawić musisz mieć taki telefon, pić takie piwo, jeść takie przekąski ... itd. Dzisiejsze reklamy nie tylko reklamują produkty, ale przede wszystkim odwołują się do naszych potrzeb. 

Łatwo można "przekonać nas", że rzeczywiście tego potrzebujemy. Reklamy oszukują nasz umysł. Zaczynamy wierzyć, że posiadając nowy produkt będziemy szczęśliwy, że do szczęścia brakuje już nam tylko.... jak tylko kupimy ... na pewno odetchniemy z ulgą, będziemy w końcu sobą. To iluzja - gdy tylko "skonsumujemy" (kupimy towar, wyjedziemy na wycieczkę, obejrzymy film, zjemy itd.)  zaczynamy szukać kolejnej rzeczy. Powodem tego jest fakt, że tak naprawdę to co miało nas uszczęśliwić nie zrobiło tego... może przez krótką chwilę trochę lepiej się czuliśmy, ale tylko przez moment. Jak coś materialnego może nas uszczęśliwić? To właśnie iluzja spełnienia.

Wydaje nam się, że wiemy, czego pragniemy, że wiemy, co nas uszczęśliwi. Wydaje nam się to. Jak napisał Fromm, pragniemy tego, czego oczekuje się od nas, że będziemy pragnąć. Przestaliśmy słuchać samych siebie a zaczęliśmy słuchać innych. 

- naukowiec