Kiedy myślę o moim Bogu, moje serce tańczy we mnie dla radości, a wtedy moja muzyka również musi tańczyć. Joseph Haydn

Inspiracje

autor: naukowiec; autor zdjęcia: Sara [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Szczęście nie zależy od tego, co na zewnątrz

Wydaje nam się, że nasze szczęście zależy od tego, co na zewnątrz. Wierzymy, że przestaniemy cierpieć, gdy uda się spotkanie z ukochanym, gdy zapłacą więcej pieniędzy.

Nikt nas nie nauczył, że szczęścia należy szukać w sobie, więc szukamy go w świecie zewnętrznym.

Postępujemy jak człowiek, który zamiast uszyć sobie buty, mozolnie wykłada świat skórą. To bardzo pracochłonne i nigdy do końca się nie uda.

- Wojciech Eichelberger

Czy można znaleźć szczęście w tym co jest na zewnątrz? Jeżeli kupimy sobie nowy dom, nowy samochód to czy będziemy w pełni szczęśliwi? Większość ludzi poszukuje szczęścia "na zewnątrz", w świecie zewnętrznym. Oczekujemy, że nowa miłość, nowa rzecz, nowe wyzwanie, nowe osiągnięcie uszczęśliwi nas. To tylko iluzja. Zauważcie, gdy "zdobywamy" jakąś rzecz praktycznie od razu poszukujemy czegoś nowego, zrealizowaliśmy jeden cel, wyznaczamy sobie następny i dopóki go nie zrealizujemy czujemy się nieszczęśliwi. Przekonujemy samych siebie, że zrealizowanie go "doprowadzi" nas do szczęścia. I tak w kółko. To iluzja - iluzja, że coś co jest na zewnątrz nas może dać nam szczęście. Cały czas wyznaczamy sobie nowe cele, nowe rzeczy do zdobycia, zrealizowania.

Szczęście leży wewnątrz nas. Szczęście to rodzaj odpowiedniego podejścia do otaczającego nas świata. Można być szczęśliwym mając niewiele i popełniać samobójstwo będąc bogatym i kochanym. Wszystko zależy od tego, co ma się w głowie - jak podchodzi się do tego co na zewnątrz.

Czy zdarza się nam być w pełni zadowolonym ze swojego obecnego stanu? Czy potrafimy cieszyć się tym co mamy? Zazwyczaj nigdy nie akceptujemy stanu obecnego, pomimo tego, że mamy coraz więcej. Przykładowo: wczoraj uważałeś, że nie możesz być szczęśliwy dopóki nie będziesz mieć mieszkania - kupiłeś i co? Nie mogę być szczęśliwy dopóki nie znajdę lepszej pracy - znalazłeś i co? Nie mogę być szczęśliwy dopóki wyjadę na wakacje? Wyjechałeś i co dalej? ... i tak dalej. Nigdy nie osiągamy szczęścia - łudzimy się, że realizując kolejny cel osiągniemy je, że wszystko będzie już w porządku - nie będzie, dopóki mamy inne podejście. Jeżeli nie możemy zaakceptować naszego obecnego stanu, dopóty będziemy nieszczęśliwi. Szczęście to odpowiednie podejście, to sposób patrzenia na świat, to akceptacja tego co jest i cieszenie się tym co jest teraz. Szczęście to nie posiadanie czy realizacja - coś co jest na zewnątrz nas; szczęście znajduję się w nas, w naszym podejściu.

Możemy być szczęśliwi już teraz - wystarczy zmienić swoje podejście, swój sposób postrzegania świata. Możemy również być nieszczęśliwi do końca naszych dni, mając obok liczną rodzinę, mnóstwo pieniędzy na koncie, kilka samochodów, wielki dom. Aby być szczęśliwym nie trzeba zdobywać więcej, trzeba nauczyć się doceniania tego co teraz jest, co teraz masz.

- naukowiec