Darząc uśmiechem uszczęśliwiasz serce. Uśmiech bogaci obdarzonego nie zubożając dającego. Wincenty Faber

Inspiracje

autor: naukowiec; autor zdjęcia: Eric Drost [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Wady innych sprawiają Ci przykrość?

Kiedy wady innych sprawiają ci przykrość spójrz na siebie i zastanów się nad twoimi własnymi.

Zajmując się nimi, zapomnisz o złości i nauczysz się żyć mądrze.

- Marek Aureliusz

Ludzie na ogół skupiają się przede wszystkim na wadach innych osób. Bardzo łatwo przychodzi nam krytykowanie czyjegoś zachowania, wyglądu, sposobu bycia. Co więcej, nie tylko wytykamy innym ich wady, ale wręcz je uwypuklamy. Bardzo często wyciągamy wnioski o kimś na podstawie "skrawka informacji". Nie bierzemy (nawet nie bylibyśmy w stanie do końca tego zrobić) pod uwagę całego kontekstu czyjegoś zachowania. Widzimy czyjeś zachowanie, ale nie wiemy co było jego motywem, co zdarzyło się wcześniej. Co pomyślimy o człowieku, który krzyczy w autobusie na innych? A co, gdy dowiedzielibyśmy się, że godzinę temu ktoś ukradł mu portfel? Albo dowiedział się, że stracił pracę? Albo że jest chory psychicznie? Nie znamy całego kontekstu, ale szybko wyciągamy wnioski, szybko oceniamy innych. 

Stosunkowo łatwo przychodzi nam również emocjonalne traktowanie czyichś wad, cech, zachowań. Obwiniamy innych za ich zachowanie, za ich podejście do życia, za to, że przez nich właśnie nie możemy być tym kim chcemy. 

Czy nie lepiej spojrzeć na samego siebie? Na swoje własne wady? To najtrudniej wykonać. Najtrudniej jest przyznać się do swoich wad, ułomności, do tego, że nie jesteśmy idealni. Nie dostrzegamy wad u siebie, wskazujemy jedynie te, które są „błahe” i małoznaczące, robiąc z nich przeważnie zalety. A to wspaniały „lek”. Spojrzeć najpierw na siebie samego i własne wady. Gdy człowiek dostrzega wady u siebie inaczej spogląda na wady innych. Gdy przestajemy traktować siebie jako „chodzący ideał” zaczynamy mniej przejmować się wadami innych. Rozumiemy wtedy, że każdy ma wady i zalety, różnimy się. Co więcej, nie trzeba przejmować się cudzymi wadami, bo cudze wady nijak mają się do naszych! Pozbycie się wady u innych nie sprawi, że znikną twoje własne.

Dla mnie osobiście zaskakujące jest jak wiele mądrych sentencji życiowych wymyślono tak wiele lat temu, już w starożytności. Wiele z nich jest aktualnych do dzisiaj. Zastanawiające jest również to dlaczego tak jest? Dlaczego są aktualne skoro ludzie czytali je i zgadzają się z nimi? Zachowania ludzkie nie zmieniają się tak znacznie z biegiem lat, nowi ludzie, nowe społeczeństwa - wady te same. 

- naukowiec