Ja też śmieję się, wiedząc, że Ty się śmiejesz – i w ten sposób śmiech nigdy nie znika ze świata. Nikos Kazandzakis

Reguła trzech palców prawej dłoni

Reguła trzech palców prawej dłoni znana za czasów naszych rodziców lub dziadków, regułą prawej dłoni. Rozdzielona z powodu istnienia w fizyce kilku reguł prawej dłoni oraz kilku reguł trzech palców. Przytoczymy najczęściej spotykaną regułę jednak w Polsce w zależności od regionu i zwyczajów nauczycieli może być inaczej.

Reguła ta służy do wyznaczania kierunku i zwrotu siły działającej na ujemnie naładowany obiekt (elektron) poruszający się w polu magnetycznym.

Jeśli wyprostowany palec wskazujący wyznacza kierunek i zwrot działania linii sił pola magnetycznego, wyprostowany ale tylko częściowo odchylony palec środkowy będzie określał zwrot i kierunek ruchu ujemnie naładowanego ładunku to wyprostowany kciuk wyznaczy w którą stronę działa siła magnetyczna powodująca odchylenie się poruszającego ładunku.
Reguła prawej dłoni


Istnieje wiele reguł trzech palców (prawej i lewej dłoni), z tego powodu zaleca się zaprzestanie stosowania tych reguł (plączą się uczniom). Poniżej prezentujemy film z portalu youtube w którym omawia się kilka najczęściej stosowanych zasad trzech palców w fizyce:


Wszystkie trzy wektory są ustawione pod kątem 90º w stosunku do siebie.