Prawdziwa miłość nie ulega zobojętnieniu, cała jest z ducha, więc nie stygnie. Wiktor Hugo

Energia wyzdrowienia

Kolejnym przykładem psychoimmunologii w życiu jest obserwowanie procesu zdrowienia u dzieci. Gdy dziecko czuje się dobrze, wtedy zaczyna mieć energię i zachowuje się tak, jakby tej choroby w ogóle nie przechodziło przed chwilą. U dorosłych natomiast częściej można zaobserwować, że pamięć o przebytej chorobie wydłuża się, ponieważ umysł, pomimo pierwszych pozytywnych objawów nie jest wystarczająco przekonany o tym, że faktycznie wyzdrowiał. Im myśl o wyzdrowieniu jest przez umysł bardziej aprobowana wtedy osoba bardziej zachowuje się jak osoba zdrowa. U dzieci proces ten zachodzi zazwyczaj szybciej, dlatego, że umysł dziecka nie nauczył się jeszcze niepotrzebnie przedłużać obawy o własne zdrowie. Wraz z nabywaniem przez umysł różnych wierzeń i poglądów na temat własnego zdrowia umysł może nabierać również szereg różnego rodzaju obaw, w zależności od tego w co wierzy.

Dlatego też pomimo obserwacji pozytywnych objawów umysł dalej może utrzymywać obawę wobec własnego zdrowia. W tym momencie umysł w pewnym stopniu uspokoił się, co poskutkowało tym, że postrzegane objawy choroby zelżały, jednocześnie utrzymuje obawę o nawrót choroby i postrzega pewne objawy lub wzmożoną podatność na ich występowanie.

Gdy wierzymy we własne zdrowie zaczynamy zachowywać się tak, jakbyśmy byli zdrowi. Jednakże obawa może wydłużać ten okres pomiędzy postrzeganiem zdrowia a zachowywaniem się jak osoba zdrowa. W momencie kiedy umysł nabiera przekonania wobec tego, że wyzdrowiał zaczyna zachowywać się jak osoba zdrowa, czyli osoba, która nie potrzebuje wyleczenia. Najskuteczniejszą natomiast profilaktyką jest utrzymywanie w umyśle pozytywnego komunikatu, przy jednoczesnym odrzucaniu przyjęcia komunikatów negatywnych.

Na przykładzie dzieci można zaobserwować, że przyjęcie pozytywnego komunikatu skutkuje odzyskaniem pozytywnego samopoczucia i energii, jakby choroba w ogóle nie wystąpiła To, że u niektórych osób ten proces jest wydłużony uzależnione jest od nasilenia ich obaw o faktyczne wyzdrowienie. Jednakże i w tym przypadku zachodzi ten sam proces. Jeżeli pozbyliśmy się obaw, zaczynamy żyć jak osoby zdrowe. U dzieci wyraźnie widać, że proces ten następuje natychmiastowo, wraz z przyjęciem pozytywnego komunikatu.