Zrozumieć – przebaczyć. Terencjusz

Kontr-odpowiedź

Na negatywny komunikat, na negatywną myśl możemy zareagować w różny sposób:

1) Możemy przyjąć tę myśl w poczet tego, co uważamy i czym się zajmujemy. Skutkuje to tym, że działamy, aby zapobiec temu, co przedstawia sobą ten komunikat. Innymi słowy, reagujemy na niego tak, jakby był on możliwy. Wraz z przyjęciem takiego komunikatu przyjęto również obawę. Podejmujemy działania zapobiegające wydarzeniom przedstawianym w takiej idei. Myśl trwa dopóty nie rozwiążemy naszego problemu, z którym się borykamy, jednakże reagując obawą myśl powraca ponownie ponieważ wybraliśmy rozwiązanie tego problemu, które uwiarygadnia, że taki scenariusz był w ogóle możliwy. Innymi słowy, uwierzyliśmy w coś negatywnego i w ten sposób działaliśmy, jakby to było możliwe do wydarzenia się.

2) Możemy próbować schować tę myśl do nieświadomości, z racji tego, że nie umiemy temu zaradzić, co ona sobą przedstawia, a co za tym idzie wywołuje silną obawę w umyśle, która skutkuje napadami paniki, depresji czy też złości. Ucieczka od tej myśli jest jednoczesnym przyjęciem obawy oraz niechęcią do jej rozwiązania. Schowana myśl do nieświadomości zaczyna rzutować na to, co postrzegamy, przejawiając się zarówno w tym, co umysł postrzega, jak i w tym, co myśli lub sobie wyobraża. Im bardziej nieświadomy jest umysł tym więcej myśli odsuwa od siebie, nie chcąc się nimi zajmować. Trwają one zatem w umyśle, jakby w zawieszeniu, czekając aż zostaną przez umysł rozwiązane.

3) Możemy odpowiedzieć na nią kontr, pozytywną myślą, która całkowicie przeciwstawia się opisywanym wydarzeniom w scenariuszu napisanym przez negatywną myśl i tym samym nie skutkuje to przyjęciem obawy. To stanowi jedyne skuteczne rozwiązanie problemu i odsunięcie negatywnych myśli od siebie całkowicie. Reakcja pozytywnym komunikatem na negatywny komunikat, za każdym razem, gdy ten pojawia się w świadomości umysłu skutkuje tym, że komunikat negatywny przestaje pojawiać się w świadomości, ponieważ nie jest on przez umysł podejmowany. Innymi słowy: nic się z nim nie robi, staje się nieistotny, bez wpływu na umysł, a tym samym na spokój.

Przykład reakcji:

"Zjadłam dziś lody czekoladowe na deser. Pewnie znowu przytyję/skoczy mi ciśnienie :("

Komunikatem negatywnym w tym przypadku jest wydarzenie się czegoś, czego nie chcemy, aby się wydarzyło z naszym zdrowiem. Możemy zareagować obawą i uznać, że musimy coś zrobić, aby temu zaradzić i podejmujemy działania, w tym przypadku: stosujemy dietę, idziemy do lekarza lub podejmujemy aktywność fizyczną, ukierunkowaną wobec tej myśli.

Umysł może również zareagować ucieczką, czyli przyjąć obawę i jednocześnie nie chcieć podjąć działań, wobec jej zredukowania. Tym samym umysł postrzega w sobie problemy ze schowaną myślą w postaci nadwagi czy schorzeń przewlekłych.

Umysł może również "stawić czoła" takiej myśli, i w kontrze wobec niej przyjąć ponownie pozytywną myśl: "Spokojnie, nic mi nie będzie :)". Przyjęcie tej myśli odnosi się do całości wydarzenia, zarówno przed zjedzeniem lodów, w trakcie ich jedzenia i po ich zjedzeniu, niezależnie od czasu, jaki upłynął od tego momentu. Jedynym wyznacznikiem jest tutaj pojawienie się negatywnego komunikatu w umyśle. Jeżeli się pojawi w umyśle należy stawić temu czoła wybierając przeciwną, pozytywną myśl, komunikat, ideę.