Program statystyczny umożliwia przeprowadzanie różnego typu analiz statystycznych na poziomie podstawowym.
Działanie programu statystycznego
Program statystyczny naukowiec.org – darmowe narzędzie udostępnione dla wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem analiz statystycznych. Program aktualizowany jest na bieżąco. Poszczególne funkcje programu/analizy są dodawane sukcesywnie. Poprawność obliczanych wyników w programie została sprawdzona przy użyciu innych komercyjnych programów statystycznych, dostępnych na rynku. Wśród opcji, w „Analizach”, znajdziemy statystyki opisowe, częstości, a także korelacje, do wyboru r-Pearsona oraz rho-Spearmana. Opcja „Dane” daje możliwość standaryzacji lub rangowania. Dokładny opis działania programu statystycznego dostępny jest na program statystyczny faq.
Do czego służą programy statystyczne?
Programy statystyczne pozwalają na przeprowadzanie analiz statystycznych, w zależności od rodzaju programu mogą być one najbardziej podstawowe, ale też i zdecydowanie bardziej złożone i zaawansowane. Ogólnie oprogramowania statystyczne na podstawie zebranych/wprowadzonych danych są w stanie uporządkować informacje, a także bazując na nich przewidzieć przyszłe trendy, ich rozwój. Najczęściej programy statystyczne na poziomie najbardziej podstawowym, wyniki liczbowe przedstawiają w arkuszach/tabelach, są przejrzyste i łatwe w obsłudze, dając dane potrzebne do bardziej już zaawansowanych analiz statystycznych.
Czym różnią się korelacje?
W niniejszym programie statystycznym znajdziemy do wyboru korelacje r-Pearsona oraz rho-Spearmana. Ta pierwsza – nazywana bardziej oficjalnie współczynnikiem korelacji r-Pearsona – pozwala określić, czy istnieje związek liniowy między zmiennymi, a jeśli już taki istnieje, to pomaga jego siłę oraz charakter (dodatni lub ujemny). Przyjmuje on wartości od -1 do 1, a im bliżej jest 0, tym siła związku jest słabsza. Na podstawie korelacji r-Pearsona można ustalić przeróżne zależności, na przykład wykonywania jakichś działań/hobby w zależności od wieku (im ktoś młodszy, więcej czasu poświęca na media społecznościowe, mniej na czytanie tradycyjnych książek itp.). Korelacja rho-Spearmana (a więc korelacja rang/rangowa Spearmana) to nieparametryczna miara monotonicznej zależności statystycznej między zmiennymi losowymi, dotyczy miar powiązań między rangami. Także przyjmuje wartości od -1 do 1, jest zresztą podobny w charakterze do r-Pearsona, z tym że nie ogranicza się jedynie do związków liniowych. Może być zastosowany do dowolnych zmiennych.