Eszkola

Transport tlenu i dwutlenku węgla

Tlen w blisko 97% przenoszony jest w postaci oksyhemoglobiny, a pozostałe 3% rozpuszcza się we krwi. W przypadku dwutlenku węgla 10% ulega rozpuszczeniu, ok. 70% przenoszone jest jako jony wodorowęglanowe (HCO3-), a 20% związane jest z białkami osocza.

Podczas tzw. wymiany gazowej zewnętrznej dyfuzja gazów w płucach zachodzi przez cienką błonę pęcherzykowo-włośniczkową. Tlen o dużym powinowactwie do hemoglobiny wypiera z niej wodór, co prowadzi do powstania oksyhemoglobiny oraz wolnego jonu wodorowego. 1 g hemoglobiny może związać około 1,34 ml tlenu.

O2 + HHb → HbO + H+

Uwolniony jon wodorowy łączy się z obecnym we krwi jonem wodorowęglanowym, dając kwas węglowy, który następnie pod wpływem enzymu anhydrazy węglanowej rozpada się na dwutlenek węgla i wodę:

H+ + HCO3- → H2CO3 + E → CO2 + H2O

Z powodu różnicy prężności dwutlenek węgla dyfunduje do pęcherzyków, skąd jest wydalany podczas wydechu.

W tkankach ciała zachodzi wymiana gazowa wewnętrzna. Procesy metaboliczne wytwarzają dwutlenek węgla, co wywołuje wzrost jego prężności w komórkach, przenikanie przez ściany komórkowe i przedostaje się do erytrocytów. Następnie obecna w erytrocytach anhydraza węglanowa przekształca dwutlenek węgla i wodę w kwas węglowy:

CO2 + H2O + E → H2CO3

Następnie nietrwały kwas węglowy dysocjuje na jon wodorowęglanowy i jon wodorowy:

H2CO3 → HCO3- + H+

Jon wodorowęglanowy, jako jeden z najważniejszych buforów osocza, przechodzi do niego na wymianę z jonem chlorkowym. Jon wodorowy łączy się z hemoglobiną, wypierając tlen z oksyhemoglobiny. Następnie tlen odłączony z oksyhemoglobiny przenika do tkanek na zasadzie dyfuzji.
 

Transport tlenu i dwutlenku węgla Wasze opinie

9-1 =

Oprócz transport tlenu i dwutlenku węgla może Ci się przydać