Eszkola

Pustynie - rodzaje

Pustynia to miejsce, na obszarze którego roczna suma opadów nie przekracza 250 mm, przy czym są one nieregularne. Zdecydowanie najwięcej pustyń leży w okolicy Zwrotnika Raka i Koziorożca, położone w strefie klimatów zwrotnikowych na 20ͦ szerokości geograficznej, gdzie panuje suchy i równocześnie gorący klimat. Do takich pustyń należy Pustynia Sahara,  Namib, Karru, Kalahari
Występowanie pustyń wewnątrz kontynentu azjatyckiego jest uwarunkowane dużym kontynentalizmem. Powietrze wewnątrz  kontynentu ze względu na dużą odległość oceanu jest suche i bardzo gorące. Dodatkowo występujący tu wiatr jest suchy. W tej strefie występuje między innymi pustynia Gobi, Wielka Pustynia Piaszczysta. Pustynia Wiktorii
Wśród innych znanych pustyń gorących wymienić należy pustynie Półwyspu Arabskiego i Azji Mniejszej, Sonora, Mojave, Chihuahua w Ameryce Północnej, pustynie chilijsko-peruwiańskie w Ameryce Południowej. 
Oprócz pustyń gorących występują również pustynie lodowe, na których również opady nie przekraczają 200 mm w ciągu roku, ale tutaj temperatura jest ujemna przez cały rok, ze względu na swoje położenie. Rozciągają się one bowiem w strefie klimatu okołobiegunowego. Zaliczamy do nich Arktykę i Antarktydę. 

W miejscach o ograniczonych opadach jest utrudniony lub wręcz niemożliwy wzrost roślin. Z tego względu gatunki, które mogą tam rosnąć przystosowały się do tak ekstremalnych warunków, klimatycznych oraz glebowych, ale mimo to i tak występuje tam bardzo uboga roślinność. 
Pustynie gorące zazwyczaj porasta roślinność nazywana kserofitami, efemerydami, halofitami
Kserofity są sucholubne, dzięki wykształceniu mechanizmów ograniczenia parowania poprzez brak liści, dobrze rozwinięty system korzeniowy, obecność kutykuli. Wśród nich wyróżnia się suchorośla, sukulenty gromadzące wodę w liściach jak agawa, lub w łodygach jak kaktusy. 
Drugim typem roślin są efemerydy, które spędzają suchy okres w postaci nasion.
Na pustyniach lodowych ze względu na ujemne temperatury przez cały rok rośliny nie wykształciły mechanizmów obronnych przez mrozem, dlatego też na tych rodzajach pustyń roślinność nie występuje. 

Pustynie można podzielić również ze względu na występujące podłoże. Można spotkać pustynie piaszczyste, żwirowe, kamieniste, ilaste
Pustynia piaszczysta zwana ergiem, jest pokryta piaskiem. Dzięki jego obecności jak również stałych wiatrów jest on przemieszczany w wyniku czego  często powstają wydmy . Należą do nich pustynie położone w Afryce: Wielki Erg Zachodni, Wielki Erg Wschodni, Atakama, Wielka Pustynia Wiktorii, Wielki Nefud w Azji Mniejszej, 
Pustynie żwirowe noszą nazwę serir i są zbudowane z większych okruchów skalnych. Dzięki wiejącym wiatrom są one szlifowane, dzięki czemu przyjmują różnorodne formy deflacyjne. Takim rodzajem pustyni jest Sahara oraz pustynie położone w Australii. 
Pustynie kamieniste/ skaliste  to hamady. Na ich terenie występują jedynie duże skały.
Takyr to nazwa pustyni ilastej. Buduje ją ił, charakteryzujący się wysokim zasoleniem. Gdy nie ma opadów jest suchy i przyjmuje postać niejako spękanego podłoża. Podczas opadów deszczu natomiast rozmięka i tworzy się swego rodzaju grząskie błoto. 
 

Pustynie - rodzaje

Autor zdjęcia: Obraz veronica111886 z Pixabay

Pustynie Wasze opinie

6+6 =

Oprócz pustynie może Ci się przydać