Eszkola

Syberian husky

Syberian husky, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Syberii, a dokładniej hodowany był wśród nomadzkiego ludu Syberii – Chukchi. Dzięki swojej sile oraz atletycznej budowie ciała należał do rasy pracującej, a ponadto był psem bardzo towarzyskim i lubiącym dzieci. Rasę sprowadzono na Alaskę w 1908 roku, gdzie wykorzystywaną ją do ciągnięcia sań podczas trwającej gorączki złota (psie zaprzęgi stanowią niemałe widowisko a słynne wyścigi All-Alaska Sweepstakes (trasa długości 657km) trwają do dziś). Amerykańskie Stowarzyszenie Syberiana założono w 1938 roku, natomiast rasę Syberian Husky wyodrębniono i uznano w 1930 roku.

Syberian husky
Autor: Raoul van Wijk [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Samce tej rasy zazwyczaj mierzą 53 – 60cm wysokości i ważą 20 – 27kg, natomiast samice mierzą 50 – 56cm, a ich waga wynosi od 16 do 23kg. Tak jak większość ras, są to psy stadne. Husky są wysoce energetyczne i mogą być destruktywne dla otoczenia, gdy ich energia nie jest wystarczająco dobrze spożytkowana. Syberiany z reguły nie szczekają, ale mogą wyć (ławo zauważyć ich podobieństwo do wilków), co może być uciążliwe dla sąsiadów. Uznawane są za przyjazne i delikatne przez co nie nadają się na psy stróżujące.
 
To niewątpliwie piękna ras psów charakteryzując się kolorową, gęstą sierścią oraz jasnymi oczami, które wraz z zarysowaną maską na pysku nadają im dodatkowego uroku. Są ciekawskie i wesołe. To generalnie zdrowe psy, jednak z wiekiem mogą rozwijać dysplazję biodrową oraz łokciową, niedoczynność tarczyc, chorobę von Willebranda oraz choroby oczu: zaćmę, dystrofię rogówki, progresywny zanik siatkówki. Średnia długość życia tych zwierząt to 12 – 15 lat.

Syberian husky
Autor: koorosh B [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Te inteligentne silne i niezależne psy mogą być trudne dla niedoświadczonych właścicieli. Są mistrzami ucieczek. Ich zewnętrzne piękno sprawia, że pożądane są przez wielu nieświadomych miłośników psów, jednak nie jest to pies dla każdego. Syberian wymaga silnego właściciela, który utrzyma pozycję alfa w domu i zapewni mu wystarczającą ilość ćwiczeń (psy źle radzą sobie w mieszkaniu – wymagają co najmniej średniego ogródka).
 
Niestety psy rasy Syberia Husky to najczęstszy smutny widok w schroniskach dla zwierząt. Wiele osób nie bierze pod uwagę ich temperamentu i potrzeb. Są wyrzucane, zabijane lub oddawane do schronisk przez niedoinformowanych właścicieli. Świadomy wybór psa odpowiedniej rasy jest niezwykle ważny, nie tylko w przypadku Syberian Husky, ale wszystkich innych zwierząt i może zaowocować prawdziwą przyjaźnią na długie lata.
 
Syberian husky

Autor zdjęcia: Raoul van Wijk [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Syberian husky Wasze opinie

6-4 =