Eszkola

Przelicznik długości

Długość – inaczej odległość – to chyba najczęściej obok czasu sprawdzana jednostka miar. Wiele problemów wiąże się z przeliczaniem miar anglosaskich na obowiązujące w Polsce.

W jaki sposób korzystać z przelicznika długości?

Przelicznik jednostek długości pozwala zamienić wartość wyrażoną w danej jednostce na inną jednostkę. Wśród dostępnych opcji są angstremy, milimetry, centymetry, cale, stopy, jardy, metry, kilometry, mile i mile morskie, jednostki astronomiczne, a nawet rok świetlny. Po wprowadzeniu danej jednostki kalkulator automatycznie przelicza wartość dla wszystkich jednostek z danej kategorii. Oblicza dokładną wartość jednostki, z uwzględnieniem 15 istotnych znaków. Dla wartości z zakresu poniżej 10^(-15) i powyżej 10^(15) zastosowano zapis matematyczny, np: 1.34e+16 co oznacza 1,34*10^(-16) co jest równe 0,000000000000000134. Aby wyczyścić („wyzerować”) narzędzie wystarczy wprowadzić dla danej (obojętnie której) jednostki wartość 0.

Czym jest długość?

Są różne rodzaje długości (chociażby geograficzna, fali, słowa, Plancka, eukliptyczna, łuku), ten dostępny w kalkulatorze przelicznika długości dotyczy długości fizycznej. W takim ujęciu mowa o odległości między dwoma punktami liczonej zgodnie z tak zwaną metryką euklidesową (a więc tradycyjnymi sposobami).

Jednostki mierzenia długości

Podstawową jednostką w układzie SI związaną z odległością jest oczywiście metr (m). Inne to wynikające z niego miary – milimetr, centymetr, decymetr, kilometr. W krajach anglosaskich znajdziemy jednak inne jednostki miar, które są w powszechnym użyciu – to cale, jardy, stopy, mile (mil jest zresztą wiele – admiralska, lądowa, morska, londyńska, geograficzna itp). Mile zresztą dominują w światowej nawigacji morskiej i lotniczej (dzieli się je na kable). Co ciekawe, do połowy XX wieku kilka krajów miało własną miarę związaną z milami, a różnice dochodziły do 3 metrów (mila jest wielkością uśrednioną, to długość łuku południka odpowiadającej minucie kątowej koła wielkiego, a więc na różnych szerokościach geograficznych tak naprawdę byłaby inna). Miar długości było jednak o wiele więcej – kroki, ligi, staje, wiorsty, sążnie, parasangi, furlongi, pręty: dziś większość z nich została już niemal zapomniana. Z pojawiających się w przeliczniku długości uwagę zwracają angstremy (A) – to miara ciał i odległości bardzo małych, porównywalnych do atomów. Z kolei jednostki astronomiczne i rok świetlny to jednostki długości związane z astronomią (inną jest na przykład parsek). Rok świetlny to odległość, jaką pokonuje w próżni światło w ciągu jednego roku, zaś jednostka astronomiczna odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca.

Przelicznik długości Wasze wyniki

7-1 =