Ciśnienie jest jedną z najczęściej mierzonych wielkości fizycznych, potrzebnych od meteorologii po technikę i automatyzację.
Opis działania przelicznika ciśnienia.
Przelicznik jednostek ciśnienia pozwala zamienić wartość wyrażoną w danej jednostce na inną jednostkę. Do najbardziej popularnych przeliczeń jednostek ciśnienia należy przeliczanie: kilopaskale na milimetry słupa rtęci, kilopaskale na cale słupa wody, bar na atmosferę fizyczną i atmosferę fizyczną na kilopaskale. Po wprowadzeniu danej jednostki kalkulator automatycznie przelicza wartość dla wszystkich jednostek z danej kategorii z uwzględnieniem 15 istotnych znaków. Dla wartości z zakresu poniżej 10^(-15) i powyżej 10^(15) zastosowano zapis matematyczny, np: 1.34e+16 co oznacza 1,34*10^(-16) co jest równe 0,000000000000000134. Aby wyczyścić („wyzerować”) narzędzie wystarczy wprowadzić dla danej (obojętnie której) jednostki wartość 0.
Ciśnienie – czym jest?
Ciśnienie jest tak zwaną wielkością skalarną, czyli zapisywaną w formie matematycznej. Dotyczy ona określonej wartości siły działającej prostopadle do powierzchni, podzielona przez ową powierzchnię, na którą działa. Oznacza się ją literą p. Jednostką ciśnienia jest paskal, oznaczany Pa. Nazwa pochodzi oczywiście od nazwiska francuskiego fizyka Blaise'a Pascala. Inne używane jednostki pochodne to hektopaskal (hPa, to 100 paskali), kilopaskal (kPa), megapaskal (MPa) oraz gigapaskal (Gpa). W hektopaskalach podawane są zawsze dane związane z ciśnieniem atmosferycznym – ma to związek z tym, że 1 hPa jest równy 1 milibarowi (mbar), a te jednostki były w powszechnym użyciu dawniej, zanim w latach 60. XX wieku zmieniono je na hektopaskale. Jako ciekawostkę można podać, że najniższe ciśnienie atmosferyczne wyniosło 870 hPa (zmierzono je w 1979 roku na Oceanie Spokojnym), zaś najwyższe 1086 hPa (w 2001 roku w Mongolii).
Stosowane jednostki ciśnienia spoza układu SI
Do dozwolonych i stosowanych w Polsce jednostek miary ciśnienia zalicza się na przykład milimetr słupa rtęci (mmHg) – wynosi on 133,3 Pa i odnosi się do ciśnienia wywieranego właśnie przez 1 mm słupa rtęci. Niemal identyczną wartość miała jednostka zwana torem (Tr), nazwana tak od nazwiska włoskiego fizyka Evangelisty Torricellego. Inną jednostką jest atmosfera fizyczna, która ma wartość 760 mmHg w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Oznaczana jest atm i odpowiada mniej więcej średniemu ciśnieniu atmosferycznemu na poziomie morza. Częściej stosuje się obecnie atmosferę techniczną (at) – to ciśnienie wywołane 1 kg siły na 1 metrze kwadratowym. Trzeba jeszcze wspomnieć o barach (nazwa bar pochodzi od „barus”, po grecku to „ciężki”), które były w powszechnym użyciu przed wprowadzeniem paskali. 1 bar (b) to 1000 hPa.
Przelicznik ciśnienia Wasze wyniki
25 psi ile to cm słupa wody
1250haPa