Eszkola

Przelicznik prędkości

Podstawową wartością prędkości jest metr na sekundę, często jednak potrzebne są przeliczenia tej wartości na więcej mówiące nam na przykład kilometry czy mile na godzinę.

Jak działa konwerter przeliczający prędkość?

Po wprowadzeniu danej jednostki kalkulator prędkości automatycznie przelicza wartość dla wszystkich jednostek z danej kategorii. Kalkulator oblicza dokładną wartość jednostki, z uwzględnieniem 15 istotnych znaków. Dla wartości z zakresu poniżej 10^(-15) i powyżej 10^(15) zastosowano zapis matematyczny, np: 1.34e+16 co oznacza 1,34*10^(-16) co jest równe 0,000000000000000134. Aby wyczyścić („wyzerować”) narzędzie wystarczy wprowadzić dla danej (obojętnie której) jednostki wartość 0. Wśród danych możliwości jest przeliczanie takich opcji jak kilometry na godzinę, mile na godzinę, węzły morskie, metry i kilometry na sekundę, machy czy prędkość światła, ale też mnie popularne, jak cale i stopy na sekundę, a także centymetry na sekundę.

Przelicznik jednostek prędkości pozwala zamienić wartość wyrażoną w danej jednostce na inną jednostkę. Do najbardziej popularnych przeliczeń jednostek prędkości należą: mile na godzinę a kilometry na godzinę, metry na sekundę a kilometry na godzinę, węzły a kilometry na godzinę, prędkość światła a kilometry na godzinę, mach a kilometry na godzinę.

 

Czym jest prędkość?

Prędkość to wielkość fizyczna, która opisuje zmiany położenia ciała względem układu odniesienia w danej jednostce czasu, jest to podstawowa wartość związana z kinematyką. Jednostką prędkości w układzie SI jest metr na sekundę (m/s). Prędkość jest wielkością wektorową, a więc ma wartość, kierunek i zwrot. Najczęściej wyróżnia się prędkość stałą, średnią oraz chwilową.

Miary prędkości

Co prawda metr na sekundę (m/s) to jednostka podstawowa, ale bardzo często przez duże prędkości łatwiej posługiwać się większymi wartościami – przykładem wszelkie poruszające się pojazdy, których prędkość wyraża się w kilometrach na godzinę (km/h). W brytyjskich danych z kolei pojawią się anglosaskie miary, a więc przede wszystkim mile (morskie, lądowe; mph), w przypadku obiektów wodnych węzły. Jeśli mowa o ciekawostkach, najszybszy stworzony przez człowieka obiekt, a więc Helios 2 może osiągać ponad 250 tysięcy kilometrów na godzinę, z kolei prędkość światła to blisko 300 milionów metrów na sekundę (300 tysięcy kilometrów na godzinę). Są też prędkości nadświetlne, a więc przekraczające prędkość światła – to jednak tylko wartości hipotetyczne, obiekty poruszające się tak nazwano roboczo tachionami, ale póki co trafiły one wyłącznie do świata literatury i filmów science fiction.

Przelicznik prędkości Wasze wyniki

3×5 =
  • D dominik 25.07.2024

    488m 1.52s