Przeliczanie mocy przydaje się przede wszystkim w obliczeniach związanych z elektrycznością i motoryzacją.
Jak działa przelicznik mocy?
Po wprowadzeniu danej jednostki kalkulator automatycznie przelicza wartość dla wszystkich jednostek z danej kategorii. Przelicznik mocy oblicza dokładną wartość jednostki, z uwzględnieniem 15 istotnych znaków. Dla wartości z zakresu poniżej 10^(-15) i powyżej 10^(15) zastosowano zapis matematyczny, np: 1.34e+16 co oznacza 1,34*10^(-16) co jest równe 0,000000000000000134. Aby wyczyścić („wyzerować”) narzędzie wystarczy wprowadzić dla danej (obojętnie której) jednostki wartość 0. Przelicznik jednostek mocy pozwala zamienić wartość wyrażoną w danej jednostce na inną jednostkę (dostępne są miliwaty, waty, konie mechaniczne, konie parowe, kilowaty i megawaty), wśród tych najbardziej popularnych są przeliczenia watów na kilowaty oraz kilowaty na konie mechaniczne; pierwsze przydają się w zagadnieniach związanych z energetyką, drugie, chociażby w motoryzacji.
Czym jest moc?
Moc jest wielkością fizyczną, określającą pracę wykonaną w danej jednostce czasu. Oznacza się ją dużą literą P. W elektryczności mocą nazywamy iloczyn natężenia przepływającego przez dane urządzenie prądu i napięcia, do którego jest przyłączone. Jednostką mocy jest wat (W). Moc ma wartość 1 wata, jeśli praca rzędu wielkości 1 dżula zostanie wykonana w ciągu 1 sekundy.
Wspomniana jednostka wat została tak nazwana na cześć Jamesa Watta, był to pochodzący z Wielkiej Brytanii inżynier, odkrywca, wynalazca, który zasłynął między innymi jako twórca maszyny parowej, silnika i szerokiego wprowadzenia określenia „koń mechaniczny”.
Wartość wat w LEDACH
Stosowane ostatnio żarówki ledowe mają o wiele niższe wartości wat, niż tradycyjne. Wykorzystana jest w nich inna technologia, która przy innych parametrach daje takie same wartości. Zakłada się, że przeciętnie żarówka LED (skrót od Light Emitting Diode) daje 9-10 razy mocniejsze światło niż tradycyjna, wolframowa. Tak więc 5 W w ledzie, to odpowiednik 45-50 W w żarówce tradycyjnej. Żarówki wolframowe oddawały około 5% pobieranej energii, LED-y oddają jej niemal 100%.
Koń mechaniczny zastępuje żywego
Wartość zwana koniem mechanicznym pochodzi od starszej jednostki, nazywanej koniem parowym – ta druga była bezpośrednim porównaniem mocy maszyn parowych do żywych pociągowych czworonogów. Jednostka koń mechaniczny, KM (niekiedy stosuje się zapis PS), została wymyślona w Niemczech w XIX wieku – maszyna o mocy 3 KM odpowiada średniej mocy 3 żywych koni pracujących przez cały dzień w 8-godzinnych zmianach: tak więc 3 KM to przelicznik odpowiadający mocy jednego prawdziwego konia. Obecnie wat jest podstawową jednostką w układzie SI, ale koń mechaniczny na stałe wszedł jako określenie mocy silników spalinowych.
Przelicznik mocy Wasze wyniki
4000 w ile to km/h
48 v ile to kilowat