Eszkola

Przelicznik wagi

Dzięki przelicznikowi wagi bez problemu uporamy się z obliczeniami różnych jednostek masy, przede wszystkim z zamianą tych stosowanych w krajach anglosaskich.

Jak korzystać z przelicznika wagi?

Po wprowadzeniu danej jednostki kalkulator automatycznie przelicza wartość dla wszystkich jednostek z danej kategorii. Kalkulator oblicza dokładną wartość jednostki, z uwzględnieniem 15 istotnych znaków. Dla wartości z zakresu poniżej 10^(-15) i powyżej 10^(15) zastosowano zapis matematyczny, np: 1.34e+16 co oznacza 1,34*10^(-16) co jest równe 0,000000000000000134. Aby wyczyścić
(„wyzerować”) narzędzie wystarczy wprowadzić dla danej (obojętnie której) jednostki wartość 0. Przelicznik jednostek masy pozwala zamienić wartość wyrażoną w danej jednostce na inną jednostkę. Do najbardziej popularnych przeliczeń jednostek masy należy: kilogram na funt, gram na uncję czy gram na karat. W kalkulatorze przeliczającym wagę znajdziemy następujące jednostki masy: mikrogram, miligram, ziarno, karat, gram, uncja, kilogram, funt, bryłka, tona (metryczna, angielska i amerykańska).

Mniej znane jednostki masy - gran, uncja, funt, karat

W przeliczniku wagi oprócz znanych wszystkim gram, kilogramów czy tony metrycznej pojawia się też kilka jednostek mniej znanych.

Do takich niewątpliwie należy ziarno, oznaczane gr – od angielskiego „grain”. Oficjalna nazwa tej jednostki brzmi tak naprawdę gran, jest ona stosowana w krajach anglosaskich – jeden gram to nieco ponad 15 granów. Jak można się domyśleć, jednostka gran miała odpowiadać masie jednego „idealnego” ziarenka zboża, konkretnie pszenicy bądź jęczmienia (ale z czasem częściej zaczęto ją wykorzystywać w aptekarstwie).

Uncja także kojarzona jest z krajami anglosaskimi, ale sama miara pochodzi z Rzymu („onza”, co wymawia się jako „oncia”). Uncji było kilka różnych rodzajów, ta najpopularniejsza – nazwana potem międzynarodową – to 28, 349 grama.

Anglosasi używają także funtów – to 0,453 kilograma (jeśli jednak poprosimy o funt w krajach niemieckojęzycznych, to otrzymamy pół kilograma, gdyż tak potocznie się to przyjęło). Masa funta została określona przez londyńskich kupców w 1303 roku, obecnie oznacza się ją symbolem lb/lbs.

Najbardziej „ekskluzywną” miarą jest tutaj karat – nazwa jego pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego karob, nasiono szarańczynu strąkowego. Owoce te są zawsze niemal identyczne i ważą 0,2 grama, stąd posłużono się w nimi w jednostkach miary, z czasem stały się miarą jubilerską. Karat poza określaniem masy kamieni szlachetnych posłużył też do określania jakości złota – uznano, że karat to jedna dwudziesta czwarta stopu złota, tak więc czyste złoto ma zawsze 24 karaty.

Przelicznik wagi Wasze wyniki

7-2 =
  • Łukasz 10.05.2024

    100g 8g T 26g B 10g W