Eszkola

Kalkulator ciągu Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego to ciąg liczb zaczynających się od wartości 0 i 1, a następnie rosnących o sumy dwóch wartości poprzednich.

Jak korzystać z kalkulatora ciągu Fibonacciego?

Kalkulator ciągu Fibonacciego składa się z jednego pola, w którym użytkownik podaje, którą kolejną liczbę \(n \in N\) ciągu Fibonacciego chce poznać oraz pola wynikowego, w którym pokazuje się szukany wyraz ciągu \(F_n\) oraz informacja o dwóch poprzednich wyrazach: \(F_{n-1},F_{n-2}\).

 

Liczba ciągu Fibonacciego:

\( n = \)

Kim był Fibonacci?

Fibonacci był włoskim matematykiem, żyjącym na przełomie XII/XIII wieku. W literaturze spotkamy się z różnymi jego imionami – Leonardo Fibonacci, Filius Bonacci, Leonardo z Pizy, Leonardo Pisano (czyli pochodzący z miasta Krzywej Wieży, Pizy). Co ciekawe, swą młodość ów wybitny naukowiec spędził na północy Afryki, gdzie jego ojciec przebywał na placówce dyplomatycznej. Tam też Fibonacci się kształcił: nie bez znaczenia jest fakt, że świat arabski słynął z wysokiego poziomu nauk matematycznych. Jego nauczycielami byli między innymi algierscy, egipscy i syryjscy badacze związani z „królową nauk”. W tym czasie poznał też osiągnięcia matematyków z Indii. Wiadomo, że po powrocie do rodzinnej Pizy napisał wiele rozpraw naukowych, do dziś zachowało się jednak tylko kilka z nich. Specjalizował się w rozwiązywaniu różnych matematycznych problemów, które dziś nazwalibyśmy zadaniami opisowymi o dużej skali trudności (lub nawet brzmiącymi nieco paradoksalnie). Mało kto zdaje sobie sprawę, że opracowane przez niego poziomy Fibonacciego, analiza techniczna opierająca się na zasadzie złotej proporcji, bardzo mocno wpłynęły na świat finansów – do dziś, mimo tego, że ich skuteczność budzi pewne zastrzeżenia, wciąż wykorzystywane są w świecie maklerów giełdowych, silnie łączą się bowiem z pojęciem akcji, kontraktów terminowych itp.

Krótka charakterystyka ciągu Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego to ciąg liczb naturalnych określony rekurencyjnie (rekurencja to odniesienie definicji/pojęcia do samej/samego siebie), gdzie pierwsza wartość to 0, a druga to 1; każda kolejna pozycja w ciągu jest sumą dwóch poprzednich (tak więc będzie to 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 itd.). Wartości owe nazywane są liczbami Fibonacciego. Ciąg Fibonacciego został opisany po raz pierwszy w 1202 roku w dziele wspomnianego matematyka „Liber abaci”, a dotyczył on rozwiązania zadania o... rozmnażaniu się królików. Do XIX wieku popadł w zapomnienie, potem jednak skutecznie rozpropagował go francuski matematyk Francois Edouard Lucas.
 

Kalkulator ciągu Fibonacciego Wasze wyniki

7-2 =
  • T Tomasz Kulis 22.11.2024

    fajnie