Walutowe transakcje finansowe to dziś dla wielu osób bardzo ważny temat, chociażby z powodu coraz częstszych zagranicznych wojaży. Przelicznik walut pozwoli obliczyć wiele różnych opcji z tym związanych.
Jak stosować przelicznik walutowy?
Kalkulator walutowy służy do przeliczania wartości danej sumy pieniędzy pomiędzy wybraną walutą obcą a polskim złotym (PLN). Na początku wybieramy walutę, następnie ustalamy kurs przeliczenia. Do wyboru: dowolny kurs wprowadzany ręcznie, średni kurs danej waluty według NBP z danego dnia oraz możliwość podania dwóch cen, dla kupna (przez nas) waluty jak i sprzedaży jej. W pasku poniżej pojawia się informacja, jaki kurs waluty przyjęto do wyliczeń. W polach poniżej wybieramy interesujące nas zagadnienie, które chcemy obliczyć. Pola z białym są modyfikowalne przez użytkownika – po kliknięciu pojawia się możliwość wprowadzenia odpowiedniej wartości.
Poniżej jest tabelka z wieloma innymi przydatnymi opcjami, dzięki której obliczymy na przykład, ile musimy wydać, kupując daną sumę, ile otrzymamy sprzedając, ile musimy spłacić pożyczając, ile zapłacimy lub otrzymamy sprzedając dany towar.
Jakie waluty są najczęściej przeliczane?
W przeliczniku walut znajdziemy wszystkie najpopularniejsze waluty obowiązujące na świecie, a także z tych krajów, które stosunkowo często są wybierane jako kierunek turystyczny. I tak znajdziemy tam, poza euro i dolarem amerykańskim, które są podstawą, dolary australijskie, kanadyjskie, nowozelandzkie, singapurskie, z Hongkongu, tajskie baty, funty, forinty, hrywny, jeny, franki szwajcarskie, korony (czeskie i wszystkie skandynawskie), leje, lewy, liry tureckie, szekle, randy, peso (meksykańskie, filipińskie, chilijskie), reale brazylijskie, rupie indonezyjskie i indyjskie, malezyjskie ringgity, wony, juany, a także XDR SDR (międzynarodowa jednostka walutowa rozrachunkowa zwana specjalnym prawem ciągnienia).
Jakie są najpopularniejsze kursy walut?
Zdecydowanie najpopularniejszym kursem walut jest średni kurs NBP. Każda z operacji na rachunku bankowym walutowym podlega odrębnemu przeliczeniu na złote. Są też kursy faktyczne, rynkowe.
Waluty niewymienialne
Część krajów świata, zwłaszcza tych biednych, niestabilnych finansowo, znajdujących się pod panowaniem reżimów wprowadziło tak zwane waluty niewymienialne. Są to waluty, które można nabyć tylko w danym państwie (i to nie za każdą walutę wymienialną) i nie można ich z niego (lub w bardzo ograniczonej sumie) wywozić. Nie kupimy ich w banku ani kantorze w Polsce. Nasz polski złoty za komuny zresztą także był walutą niewymienialną. Krajów takich jest zaskakująco dużo, nawet w Europie znajdziemy ich 8: to Rosja i Białoruś (rubel, rubel białoruski), Bośnia i Hercegowina (marka), Albania (lek), Mołdawia (lej), Gibraltar (funt GIP), Serbia (dinar), Macedonia Północna (denar). W Afryce czy w Azji jest ich ponad 30 na każdym z kontynentów!
Przelicznik walut Wasze wyniki