Kalkulator błędów odnosi się do ustalenia różnicy między wynikami szacunkowymi a dokładnymi – szacowanie jest tak naprawdę jednym z częściej wykonywanych w życiu codziennym obliczeń.
Na czym polega działanie kalkulatora błędów?
W dwóch polach kalkulatora błędów podajemy wynik szacunkowy oraz wynik dokładny. Po wciśnięciu opcji „Oblicz” kalkulator poda nam wartość błędu bezwzględnego (przykładowo przy 10 i 8 wynikiem takim będzie 2), a także błędu względnego (tutaj przy tych samych wartościach będzie on wynosił 0.25).
Pojęcia używane w kalkulatorze błędów
W kalkulatorze błędów znajdziemy kilka pojęć, których znajomość ułatwi nam obsługę urządzenia. Wynik dokładny to akurat rzecz, której przybliżać nie trzeba, ale już wynik szacunkowy nie dla wszystkich jest jasny. Wynik szacunkowy powiązany jest z szacowaniem, czyli wykonywaniem obliczeń nie na konkretnych liczbach, ale na takich, które znajdują się stosunkowo blisko nich; wynik działania na nich to właśnie wynik szacunkowy. Przykładem szacowania jest większość zakupów w sklepach, kiedy to zabraliśmy z sobą określoną kwotę – wybierając produkty nie zliczamy ich konkretnych, dokładnych wartości typu 11.99, 13.79, 22.29: zaokrąglamy je w górę lub w dół, biorąc pod uwagę 12, 14 i 22. Innym przykładem jakże częste obliczenia ile materiału kupić, aby pomalować, otynkować, wytapetować jakąś powierzchnię – pod uwagę bierzemy wtedy wartość szacunkową pola o danych bokach, nie na przykład 11,23 metra, ale zaokrąglone 11 lub (częściej) 12. Suma tych liczb, leżących blisko prawdziwych wartości, to wynik szacunkowy, mimo pozornej niedokładności pozwoli on nam dość dokładnie ustalić, czy nie zabraknie nam pieniędzy przy kasie lub czy nie zabraknie nam materiału (lub też czy nie przesadzimy z ilością). Szacowanie – które nazywa się też nie przez przypadek wyceną – pozwala też określić wartości, gdy posiadamy niepełne dane, gdy występują jakieś zakłócenia danych lub mamy do czynienia z uproszczonym modelem opisującym daną wartość. Kolejnym pojęciem jest błąd bezwzględny. Jest to bezwzględna wartość różnicy między wartością szacunkową a dokładną/prawdziwą, w tym przypadku odejmujemy jedną od drugiej. Błąd względny to natomiast iloraz błędu bezwzględnego i modułu wartości dokładnej. Błąd względny można wyrażać także w procentach, jest on zawsze wielkością dodatnią. Błąd bezwzględny mówi nam o wielkości różnicy między wynikami, zaś błąd względny opisuje samo zjawisko i pokazuje, jak wielki był popełniony błąd.
Kalkulator błędów Wasze wyniki