Eszkola

Tęcza

Tęcza jest zjawiskiem meteorologicznym i równocześnie optycznym. Widać ją na niebie jako łuk złożony z wielu kolorów. Powstaje, gdy światło wchodzące w atmosferę napotyka na kroplę wody, w wyniku czego dochodzi do jego rozszczepienia, czyli dyspersji
Jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy Słońce znajduje się za osobą obserwującą i nie może być wyżej niż 42 stopnie nad horyzontem. W rzeczywistości jest okręgiem, którego środek jest dokładnie naprzeciwko Słońca, więc jest umiejscowiony pod horyzontem. Z tego względu obserwując tęczę z Ziemi widoczny jest tylko jej łuk. Światło białe (widzialne) jest mieszaniną światła o różnych kolorach, z których każdy z nich ma inny współczynnik załamania w wodzie. Oznacza to, że światło przechodzące przez wodę, jest mieszaniną różnych długości fal, wychodzi z niej rozszczepione na fale o różnych długościach pod różnym kątem. To sprawia, że w efekcie oko ludzkie widzi wielobarwny łuk, w którym kolory następujące po sobie od zewnątrz to kolejno czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy. 
Aby można było zaobserwować tęcze niebo musi być jasne i niezasłonięte przez chmury. W sytuacji gdy światło się odbije dwukrotnie w jednej kropli i w efekcie powstają dwa luki tęczy. Drugi łuk odbija się pod kątem 51 stopni.
Możliwe jest również powstawanie tęczy księżycowej, która powstaje w sytuacji, gdy światło odbijane od powierzchni Księżyca natrafia na krople wody i załamuje się. Tworząc wielobarwny łuk. Jednak nie jest on aż tak wyraźny jak tęcza słoneczna. Przypomina raczej jasną wstążkę.
Zjawisko to występuje przez cały rok w Parku Narodowym w Yosemite i nad Wodospadami Wiktorii w Afryce. 

Tęcza

Autor zdjęcia: Obraz analogicus z Pixabay

Tęcza Wasze opinie

5-1 =