Eszkola

Dolina Krzemowa - Silicon Valley

Dolina Krzemowa jest położna w amerykańskim stanie Kalifornia pomiędzy San Francisco i San Jose. Dowiedz się, co to za ośrodek i jak wyglądał jego rozwój. Poniżej znajdziesz więcej informacji o Dolinie Krzemowej! 

Co to jest Dolina Krzemowa?

Dolina Krzemowa jest najważniejszym ośrodkiem przemysłu hi-tech, czyli zaawansowanych technologii na świecie. Zajmuje ponad 4 tys. km2. Swoje lokalizacje ma tam ponad 700 firm, głównie informatycznych, wśród których można znaleźć takie firmy jak Google, Apple, Facebook, Adobe System, eBay, Netflix czy Intel. Nazwa Dolina Krzemowa nawiązuje do krzemu, który jest podstawowym składnikiem  w procesie produkcji sprzętów elektronicznych. 

Rozwój Doliny Krzemowej

Rozwój tego uprzednio rolniczego obszaru zapoczątkowało powstanie Uniwersytetu Stanforda, a właściwie realizacja przez niego zamówienia rządowego obejmującego stworzenie nowych technologii dokonywania obliczeń do szyfrowania informacji. Było to możliwe dzięki finansowaniu projektu przez rząd. Wiele przedsiębiorstw zlokalizowanych na wschodzie zostało przesuniętych na zachód w czasie II wojny światowej ze względu na większe bezpieczeństwo i możliwość kontynuacji badań naukowych na Uniwersytecie Stanforda. W sąsiedztwie uniwersytetu powstawały również nowe przedsiębiorstwa, które prowadziły produkcję czołgów i radarów, jak również, udoskonalały i wprowadzały coraz nowsze zaawansowane technologie przemysłowe, między innymi sprzęty mikroelektroniczne. Zamówienia były realizowane głównie dla armii Stanów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia dla lokalizacji przedsiębiorstw była również niewielka odległość od dużych miast i autostrad, jak również klimatyczne położenie doliny, ponieważ temperatury w zimie spadają tam zaledwie do około 15ͦ.C.

Krajobraz Doliny Krzemowej

W krajobrazie Doliny Krzemowej nie wyróżniają się wysokie wieżowce czy drapacze chmur. Można spotkać budynki przemysłowe, lecz zabudowa jest raczej mieszkalna, niska - parterowa lub 1-piętrowa ze względu na ryzyko trzęsień ziemi w tym rejonie. Budynki nie są nowoczesne, ale mają szereg udogodnień w swoich wnętrzach od pracodawców, od własnej kuchni przez spersonalizowane balsamy do ciała, podgrzewane sedesy, fontanny, po pokoje rozrywek. Jednak ceny nieruchomości w tym rejoniesą bardzo wysokie - według raportu amerykańskiej firmy Paragon Real Estate Group w San Francisco w maju 2017 roku przeciętny dom kosztował 1,5 mln dolarów. Pomiędzy osiedlami mieszkalnymi powszechne są również stołówki z kuchnią azjatycką lub meksykańską, sklepy spożywcze, pralnie i salony fryzjerskie. 

Dolina Krzemowa w USA:

Dolina Krzemowa - Silicon Valley

Autor zdjęcia: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Silicon_Valley,_facing_southward_towards_Downtown_San_Jose,_2014.jpg

Dolina Krzemowa Wasze opinie

9-3 =