Co to jest glikoliza?
Glikoliza to szlak metaboliczny, w którym sześciowęglowa cząsteczka glukozy jest rozkładana do dwóch trójwęglowych cząsteczek pirogronianu.
Gdzie przebiega glikoliza?
Glikoliza przebiega w cytozolu. Jest ona etapem wspólnym dla oddychania tlenowego oraz oddychania przebiegającego bez udziału tlenu. Zachodzi zarówno w komórkach prokariotycznych, jak i w komórkach eukariotycznych.
Przebieg glikolizy:
- Fosforylacja glukozy, czyli jej połączenie z grupą fosforanową pochodzącą z ATP. Fosforylacja ułatwia dalszy metabolizm glikozy.
- Izomeryzacja glukozo-6-fosforanu do fruktozo-6-fosforanu.
- Fosforylacja fruktozo-6-fosforanu do fruktozo-1,6-bisfosforanu przy udziale ATP.
- Rozkład sześciowęglowej cząsteczki fruktozo-1,6-bisfosforanu do dwóch trójwęglowych cząsteczek: aldehydu 3-fosfoglicerynowego i fosfodihydroksyacetonu.
- Przekształcenie fosfodihydroksyacetonu w aldehyd 3-fosfoglicerynowy.
- Utlenianie aldehydu 3-fosfolicerynowego sprzężone z przyłączeniem nieorganicznego fosforanu pobieranego z cytozolu. Powstanie 1,3-bisfisfoglicerynianu i NADH + H+
- Przeniesienie grupy fosforanowej z 1,3-bisfisfoglicerynianu na ADP w procesie fosforylacji substratowej -powstanie ADP i 3-fosfoglicerynianu.
- Przeniesienie grupy fosforanowej w obrębie cząsteczki-powstanie 2-fosfoglicerynianu.
- Odłączenie wody od 2-fosfoglicerynianu-powstanie fosfoenolopirogronianu.
- Przeniesienie grupy fosforanowej i fosfoenelopirogronianu na ADP w procesie fosforylacji substratowej -powstanie ATP i pirogronianu.
W wyniku glikolizy powstają:
- ATP
NADH + H+ - pirogronian
U organizmów, które oddychają na drodze fermentacji glikoliza jest jedynym procesem dostarczającym energii w postaci ATP.
U organizmów, które oddychają tlenowo pirogronian jest całkowicie utleniany do CO2 w cyklu Krebsa, NADH + H+ jest wykorzystywany w łańcuchu oddechowym do produkcji ATP.
Glikoliza Wasze opinie