Eszkola

Tundra - charakterystyka

Tundra – niska, mało zróżnicowana i bezdrzewna formacja roślinna występująca w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej na półkuli północnej Ziemi. Tworzy pas zajmujący najbardziej na północ wysunięte obszary Europy, Azji i Ameryki Północnej. Panuje tu stale niska temperatura i spotykane są gleby tundrowe, ze stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty.

Typy tundry

Wyróżnia się cztery podstawowe typy tundry (w kolejności z południa na północ): lasotundra, tundra krzewinkowa, tundra mszysto-porostowa, tundra arktyczna (pustynia polarna). Od południa tundra sąsiaduje z lasami borealnymi (tajgą), a od północy z pustyniami lodowymi.

Fauna i flora w tundrze

Świat roślin tundry jest raczej mało zróżnicowany – wiele gatunków ma zasięg wokółbiegunowy. Dominujące są tu gatunki wieloletnie o karłowatym wzroście i charakterystyczny dla niej jest duży udział krzewinek o pokroju mocno przywierającym do podłoża, by chronić się przed wiatrem. Bardzo rzadkie są rośliny jednoroczne. Największą rolę w krajobrazie tundry właściwej odgrywają mchy i porosty. Ich gatunki mają przeważnie grube, spichrzowe korzenie. Znamienną cechą roślin tundry jest wytwarzanie wielkiej liczby kwiatów, często okazałych i jaskrawo zabarwionych, a istotną rolę dla kształtowania siedlisk zajmowanych przez rośliny odgrywają zwierzęta (żerując, odsłaniają ziemię). Na nagiej glebie powstawać może zwarta pokrywa mszysta, ewentualnie miejsca silnie nawożone odchodami ptaków zasiedlane są przez rośliny azotolubne z takich rodzajów jak: gwiazdnica czy niezapominajka.

90% zwierząt tundry to bezkręgowce, ale charakterystyczne są też gryzonie takie jak lemingi czy niewielkie ptaki, np. pardwy. Nie znajdziemy tu jednak gadów i płazów.

Tundra Wasze opinie

7-1 =

Oprócz tundra może Ci się przydać