Eszkola

Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże – fr. Côte d'Azur – na zachodzie znane jako Riwiera Francuska, to, jak sama nazwa wskazuje, część wybrzeża Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej części Francji (Prowansja) obejmująca również Monaco. Nie ma oficjalnych granic tego regionu i przyjmuje się że Riwiera rozciąga się od granicy z Włochami do miejscowości Cassis na zachodzie (ok. 30km na wschód od Marsylii). Wybrzeże zawdzięcza swoją nazwę francuskiemu pisarzowi Stéphenowi Liégeard i jego książce pt. „La côte d'azur” wydanej w 1887 roku.
 
Zanim Lazurowe Wybrzeże stało się ogromną atrakcją turystyczną było pasmem sennych rybackich wiosek z niewielkim kontaktem ze światem zewnętrznym, zamieszkanych głównie przez ludność liguryjską. Na samym początku, po przyjeździe kilku ekscentrycznych Anglików w końcu XVIII wieku, Riwierę zaczęli odwiedzać nieliczni turyści głównie z Wielkiej Brytanii oraz bogaci Francuzi i Rosjanie. Nadmorski pasaż w niegdyś niewielkiej Nicei nosił nazwę „Promenady Anglików”. Wybrzeże jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie i pomimo intensywnego rozwoju nadal może pochwalić się wieloma pięknymi plażami i mnóstwem pięknych wybrzeży.

Lazurowe Wybrzeże
Autor zdjęcia: Kamenatehla sk [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Sprzyjającym warunkiem do rozwoju turystyki na tym obszarze był bardzo łagodny, całoroczny, ciepły klimat. Jesienią i zimą Alpy chronią wybrzeże przed zimnymi wiatrami, natomiast przez miesiące letnie aż do października dni są słoneczne a noce ciepłe. Jedynie czasami region ten nawiedza mistral (porywisty, chłodny i suchy wiatr wiejący z prędkością ok 100 km/h przez kilka dni).
 
Północna cześć wybrzeża (od granicy włoskiej do Nicei) stanowi najbardziej spektakularną część Riwiery Francuskiej – to miejsce gdzie Alpy spotykają się z morzem Śródziemnym. Najbardziej znanym miastem jest Monte-Carlo, przyciągające bogaczy i pełne luksusowych sklepów i ekskluzywnych kasyn.

Lazurowe Wybrzeże
Autor zdjęcia: Trish Hartmann [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Odcinek między Niceą a Cannes jest również mocno rozbudowany. Liczne są resorty i hotele, ale nie brakuje również historycznych budowli, muzeów czy galerii sztuki. Nicea może pochwalić się rzymskim amfiteatrem, rosyjską cerkwią, obserwatorium oraz organizowanymi regatami, karnawałem i festiwalem jazzowym. Niedaleko, w miasteczku Grasse możemy znaleźć najważniejszą francuską perfumerię –Molinard jak również fabrykę i muzeum Fragonard. Cannes z kolei słynie z festiwalu filmowego, różnego rodzaju targów i wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Południe Francji jest już znacznie mniej zaludnione, głównie przez wzgórza i lasy, które schodzą prawie do samego brzegu. W zachodniej części znajduje się Saint Tropez, prawdopodobnie najbardziej znany kurort ze wszystkich na Riwierze, który kiedyś był jedynie małym miasteczkiem portowym.
 
Opisane powyżej główne ośrodki turystyczne to jedynie zarys atrakcji tego regionu i z pewnością każdy, nie tylko milionerzy, będzie mógł znaleźć w nim coś interesującego.
 
Lazurowe Wybrzeże

Autor zdjęcia: grego1402 [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Lazurowe Wybrzeże Wasze opinie

6-2 =