Eszkola

Surowce metaliczne – wykorzystanie

Surowce metaliczne stanowią rudy metali takich jak żelazo, miedź, boksyty, cyna, cynk, ołów, mangan, nikiel. Ogólnie rzecz ujmując są podstawowym elementem przemysłu zajmującego się hutnictwem żelaza i metali nieżelaznych, sprzętów metalowych, przemysłu maszynowego, precyzyjnego, elektrycznego i elektrotechnicznego, produkcji środków transportu. 
Z rud żelaza powstaje stal surowa, która jest  powszechnie wykorzystywana do produkcji blach, rur, taśm, kształtowników, profilów, prętów, drutów. Często powstają również stopy stali lepszych jakościowo połączonych z dodatkowymi surowcami. Produkowane są sprzęty konstrukcyjne, narzędziowe, specjalne. 
Miedź w produkcji przemysłowej jest zazwyczaj łączona z innymi surowcami tworząc stopy. Z cynkiem tworzy mosiądz, z cynkiem i niklem tworzy alpaca, z aluminium, berylem, cyną, krzemem i manganem tworzy brąz, z niklem tworzy miedzionikle. Jest trwała w użytkowaniu i nietoksyczna, dlatego jej duże ilości są wykorzystywane w przemyśle elektrotechnicznym, elektronicznym, budownictwie. W elektrotechnice i przemyśle maszynowym często zastępuje aluminium, w budownictwie tworzywa sztuczne, w telekomunikacji światłowody. 
Boksyty przetwarzane są na aluminę, która w większości przypadków jest przetwarzana na aluminium. Pierwotne surowce aluminium są wykorzystywane do produkcji materiałów ściernych, glinowych materiałów ogniotrwałych.
Mangan jest wykorzystywany na masową skalę w metalurgii i stalownictwie, ale również do produkcji bateryjek elektrycznych oraz pigmentów mineralnych. 
Nikiel ma zastosowanie w produkcji powłok ochronnych na metalach, wyrobach walcowanych, kutych i ciągnionych w procesie tak zwanego niklowania, a także jako osnowa różnych stopów metali i składnik spoiw. 
Cyna używana jest do produkcji stopów z miedzią i ołowiem, jak również innymi metalami oraz różnorakich związków chemicznych. Dodatkowo wykorzystuje się ją do ocynowania blach stalowych takich jak puszki czy kontenery. Często zastępuje ołów, kadm i chrom. W ostatnich dekadach stał się spoiwem lutowniczym sprzętu elektronicznego, między innymi komputerów, telewizorów, telefonów komórkowych. 
Cynk podobnie jak cyna jest używana do pokrywania nim metali, aby je uodpornić na korozję. Proces ten jest nazywany ocynkowaniem. Jest również składową stopów (mosiądzu).
Ołów jest barwnikiem szkła i glazury, ale obecność tego surowca można spotkać również w oksydantach, plastikach, świecach, czy półprzewodnikach. Często są nim pokrywane przewody elektryczne 

Surowce metaliczne Wasze opinie

4+8 =

Oprócz surowce metaliczne może Ci się przydać