GPS – Global Position System – Globalny System Nawigacji jest systemem umożliwiającym określenie położenia obiektu na całej kuli ziemskiej.
Zasada działania
Satelity GPS są umieszczone na orbicie ziemskiej i jest ich 24. Gdy osoba będąca na powierzchni Ziemi wysyła sygnał do satelita mierzy czas w jakim od dotarł. Staje się to możliwe dzięki określeniu czasu wysłania wiadomości przez klienta i jej odbioru przez satelitę. Wtedy ten wysyła informację o swoim położeniu. Odbierając sygnał z 3 satelitów możliwe jest wyznaczenie dokładnego punktu na Ziemi ze względu na przecięcie ich okręgów w jednym miejscu. Po obliczeniu pozycji jest ona zaznaczana na mapie.
GPS wyróżnia dwie kategorie użytkowe urządzeń a są nimi PPS i SPS.
PPS – Precise Position System, w którym wysyłane dane są szczegółowe, co pozwala na precyzyjne określenie położenia. Używane jedynie w celach militarnych,
SPS – Standard Position Service, w których obierane są proste sygnały i położenie jest podane w przybliżeniu.
Urządzenia GPS mają pewne ograniczenia użytkowe. Problemem jest bardzo słaby sygnał wydawany przez satelity. Uniemożliwia to odbieranie sygnału pośród dużych betonowych budynków, czy w tunelach. Powodem jest tłumienie sygnału przez materiały budowlane.
GPS – Global Position System – zasada działania
Zobacz również
- Wysokość bezwzględna i wysokość względna
- Wykorzystanie biogazu wysypiskowego
- Ruchy izostatyczne
- Gwiazdozbiory
- Zagrożenia hydrologiczne – tsunami,...
- Edge city - miasta-obrzeża
- Pływy morskie
- Dyskordancje
- Wyspa Komodo
- Występowanie skał magmowych w Polsce
- Regionalizacja tektoniczna Polski
- Bezrobocie
- Skala mapy
- Skały ultrametamorficzne
- Szafir
GPS – Global Position System Wasze opinie