Eszkola

GPS – Global Position System – zasada działania

GPS – Global Position System – Globalny System Nawigacji jest systemem umożliwiającym określenie położenia obiektu na całej kuli ziemskiej. 

Zasada działania
Satelity GPS są umieszczone na orbicie ziemskiej i jest ich 24. Gdy osoba będąca na powierzchni Ziemi wysyła sygnał do satelita mierzy czas w jakim od dotarł. Staje się to możliwe dzięki określeniu czasu wysłania wiadomości przez klienta i jej odbioru przez satelitę. Wtedy ten wysyła informację o swoim położeniu. Odbierając sygnał z 3 satelitów możliwe jest wyznaczenie dokładnego punktu na Ziemi ze względu na przecięcie ich okręgów w jednym miejscu. Po obliczeniu pozycji jest ona zaznaczana na mapie. 
GPS wyróżnia dwie kategorie użytkowe urządzeń a są nimi PPS i SPS.
PPS – Precise Position System, w którym wysyłane dane są szczegółowe, co pozwala na precyzyjne określenie położenia. Używane jedynie w celach militarnych, 
SPS – Standard Position Service, w których obierane są proste sygnały i położenie jest podane w przybliżeniu. 
Urządzenia GPS mają pewne ograniczenia użytkowe. Problemem jest bardzo słaby sygnał wydawany przez satelity. Uniemożliwia to odbieranie sygnału pośród dużych betonowych budynków, czy w tunelach. Powodem jest tłumienie sygnału przez materiały budowlane. 

GPS – Global Position System Wasze opinie

2+9 =