Co to jest metabolizm?
Metabolizm – przemiana materii – to wszystkie reakcje chemiczne i towarzyszące im przemiany energetyczne zachodzące w każdej komórce, czyli w każdym organizmie.
Na co dzieli się metabolizm?
Metabolizm w zależności od rodzaju przemian dzieli się na:
- katabolizm – obejmujący reakcje rozpadu,
- anabolizm – do którego zaliczamy reakcje syntezy.
Wszystkie reakcje metaboliczne są ze sobą bardzo powiązane i zazębiają się w tzw. szlaki i cykle, tworząc przy tym stan równowagi dynamicznej, który warunkuje utrzymanie homeostazy.
Każda taka przemiana jest katalizowana przez inny enzym.
Najczęściej spotykane szeregi przemian to:
- szlaki,
- cykle metaboliczne.
Reakcje kataboliczne:
W reakcjach katabolicznych zachodzi degradacja związków wysokoenergetycznych, o złożonej budowie do związków prostszych. Towarzyszy temu procesowi wydzielanie energii magazynowanej w ATP. Katabolizmowi podlegają związki pobrane ze środowiska lub wytworzone w ustroju. Uwolniona w czasie przemian tych związków energia jest wykorzystywana do podtrzymania wszystkich czynności życiowych ustroju. Przykładami mogą być reakcja syntezy różnych związków, utrzymanie potencjału błonowego i aktywnego transportu przez błony komórkowe, poruszania się, utrzymania właściwej temperatury.
Produktami ubocznymi przemian katabolicznych jest : CO2 i H2O oraz związki azotowe takie jak mocznik, kwas moczowy, amoniak wydalane poza organizm.
Podstawowym procesem katabolicznym jest utlenianie biologiczne.
Reakcje anaboliczne
Są przeciwieństwem do katabolizmu. W reakcjach anabolicznych następuje synteza związków złożonych z substancji prostszych. Do ich przebiegu potrzebna jest energia uzyskiwana z rozkładu wysokoenergetycznych wiązań ATP – związku wytworzonego w reakcjach katabolicznych, a także podczas fosforylacji fotosyntetycznej i utleniania związków nieorganicznych.
Do reakcji katabolicznych należą: biosynteza białek, replikacja DNA, synteza kwasów tłuszczowych oraz wiązanie CO2 i wbudowywanie go w związki organiczne w czasie fotosyntezy.
Metabolizm komórki, co to takiego? Wasze opinie