Eszkola

Układ dokrewny

Układ dokrewny to skomplikowany, złożony z wielu gruczołów i komórek receptorowych system wykorzystujący cząsteczki chemiczne (hormony) jako przekaźniki. Układ dokrewny pomaga organizmowi utrzymywać homeostazę, przemianę materii, kontroluje wzrost i rozwój.

Tworzą go gruczoły dokrewne – nie są one ze sobą połączone, ale jak wskazuje sama ich nazwa poprzez gęstą sieć naczyń krwionośnych zaopatrywane są dobrze w krew i tą drogą przekazują między sobą hormony. Hormon działać może tylko na komórkę, która ma specyficzny dla niego receptor – cząsteczki białek (rzadziej tłuszczów), z którymi łączą się hormony, by zlecić komórce docelowej rozpoczęcie lub zakończenie określonego procesu.

Podstawową osią systemu dokrewnego jest oś zaczynająca się w podwzgórzu - dalej prowadzi ona przez przysadkę mózgową i w zależności od potrzeb kieruje się z układu nerwowego na obwód. Dociera do tarczycy, nadnerczy i gonad.

Gruczoły dokrewne dzieli się na 2 grupy: gruczoły produkujące i wydzielające tylko hormony oraz gruczoły mieszane, które oprócz hormonów produkują inne substancje (np. trzustka – poza insuliną produkuje enzymy trawienne, a gonady mogą produkować testosteron i estrogen, ale też komórki rozrodcze).

Hormony to małe cząsteczki chemiczne, które krew może sprawnie rozprowadzać po organizmie i w zależności od potrzeb i stanu organizmu są produkowane nie tylko przez wyspecjalizowane gruczoły dokrewne, ale również przez różne narządy i tkanki, np.: nerki, serce, komórki śluzówki jelita, tkankę nerwową.
 

Układ dokrewny Wasze opinie

6-1 =

Oprócz układ dokrewny może Ci się przydać