Czas płynie bezustannie, a nasza pamięć jest zawodna – kalkulator upływu dni pomoże dokładnie określić, kiedy coś się wydarzyło (lub kiedy się wydarzy).
Jak działa kalkulator upływu dni?
Kalkulator upływu dni/czasu składa się z dwóch pozycji, w których użytkownik wybiera daty. W polu wynikowym pojawia się, ile dni minęło/minie od jednej do drugiej daty (nie ma możliwości jednoczesnego podania innych jednostek czasowych, typu minuty, miesiące itp). To więc wyliczenie okresu, który mieści się między dwiema wybranymi datami/dwoma terminami.
Do czego służy kalkulator upływu dni?
Kalkulator upływu dni może być traktowany dwojako. Po pierwsze ciekawostkowo – chcemy zobaczyć, ile dni żyjemy, ile nasza babcia, ile dni minęło od naszych urodzin, ile dni od konkretnego wydarzenia. Drugie podejście jest bardziej pragmatyczne, często różnego typu umowy, opłaty itp. dotyczą właśnie konkretnej ilości dni, a przekroczenie terminu wiązać się może z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Kalkulator upływu dni może pomóc też zaplanować nadchodzące wydarzenia, precyzyjnie odmierzając czas do nich.
Upływ dni – czym jest dzień?
Od jak dawna znamy pojęcie dnia? Prawdopodobnie mniej więcej 3,5 tysiąca lat, od czasów starożytnych Chin, a potem starożytnego Egiptu. W tym pierwszym państwie wymyślono gnomony, pręty wbite w ziemię, które rzucają cień na zaznaczone wokół odcinki odpowiadające jednostkom czasowym. W tym drugim pomysł się przyjął, a że Egipcjanie nie posługiwali się systemami dziesiątkowymi, lecz dwunastkowymi, to podzielili mierzony czas na 12 jednostek, biorąc pod uwagę cień przesuwający się z lewej do prawej (jak dziś wskazówki zegarków). Tak więc to im zawdzięczamy to, że dzień dzieli się na dwa razy po 12 (lub 24) godzin. Ale bardziej precyzyjne pomiar to już sprawka Rzymian – ci podzielili każdą z jednostek na 60 mniejszych części, dzisiejszych minut. Trzeba jednak wiedzieć, że w starożytnym Rzymie dzień zaczynał się i kończył w samo południe. Powód był prosty, południe można precyzyjnie określić, z północą jest nieco trudniej.
Wydawać by się mogło, że dzień to dzień i wszędzie ma 24 godziny. Tak jest jednak tylko na naszej planecie. Na Jowiszu i Saturnie czas pędzi jak oszalały i dzień trwa około 10 godzin, na Neptunie ma około 16, a na Uranie 17 godzin. Dla odmiany jedna doba słoneczna na Merkurym to 176 naszych dni. Specyficznie jest na Wenus – co prawda dzień trwa tam 243 nasze dni (tyle obraca się planeta wokół własnej osi), ale rok jest krótszy niż u nas, ponieważ tylko 225 „naszych” dni Wenus obiega dookoła Słońce.
Kalkulator upływu dni Wasze wyniki