Przelicznik objętości to chociażby obowiązkowy kalkulator dla miłośników sztuki kulinarnej – w przepisach znajdziemy bowiem najczęściej anglosaskie jednostki miar.
Jak działa przelicznik objętości?
Przelicznik jednostek objętości pozwala zamienić wartość wyrażoną w danej jednostce na inną jednostkę. Dostępne są następujące opcje przeliczania: milimetr, mililitr i centymetr sześcienny, łyżeczka, łyżka, uncja płynu, filiżanka, pół kwarty, kwarta, litr (decymetr sześcienny), galon, baryłka USA wino, baryłka ropy naftowej, galon i baryłka angielska, a także sześcienne stopy i metry. Po wprowadzeniu danej jednostki przelicznik objętości automatycznie przelicza wartość dla wszystkich jednostek z danej kategorii. Kalkulator oblicza dokładną wartość jednostki, z uwzględnieniem 15 istotnych znaków. Dla wartości z zakresu poniżej 10^(-15) i powyżej 10^(15) zastosowano zapis matematyczny, np: 1.34e+16 co oznacza 1,34*10^(-16) co jest równe 0,000000000000000134. W celu wyzerowania przelicznika objętości wystarczy wprowadzić dla danej (obojętnie której) jednostki wartość 0.
Objętość i jej jednostki
Objętością nazywamy miarę przestrzeni, jaką zajmuje ciało/ciecz w określonej przestrzeni (trójwymiarowej). Podstawową jednostką objętości jest metr sześcienny, jednak tak naprawdę jest to mało wygodny sposób pomiarów, gdyż wartość jednostki jest za duża do większości zastosowań w codziennym życiu – trudno sobie wyobrazić, by w takich jednostkach podawano na przykład objętość napojów na sklepowych półkach... Dlatego też o wiele praktyczniejszą i popularniejszą jednostką jest jeden litr (l), odpowiadający decymetrowi sześciennemu. W krajach anglosaskich system SI związany z objętością jednak nie obowiązuje, stąd też znajdziemy tam pozaukładowe jednostki objętości, które jednak znać warto – łyżeczka, łyżka, filiżanka/szklanka, galon, baryłka.
Miar objętości jest oczywiście o wiele więcej, niektóre są całkiem popularne, przykładem kubik (w takiej mierze kupuje się, chociażby drewno) czy pinta (w niej tradycyjnie podaje się objętość piwa w Anglii). Inne zostały już nieco zapomniane: buszel (anglosaska miara ciał sypkich), garniec, korzec, ćwiartka czy łaszt.
Zastosowanie przelicznika objętości
Przelicznik objętości jest nieodzowną rzeczą na przykład przy przygotowywaniu przepisów kulinarnych – najczęściej podawane są w nich miary anglosaskie, a więc łyżeczki, łyżki, filiżanki. Innym przykładem lekarstwa – co prawda na opakowaniach znajdziemy „nasze” mililitry, ale już dość często odmierzamy dawki łyżeczką lub łyżką. Zdarza się, że kupując samochód z krajów anglosaskich znajdziemy tam wskaźniki paliwa w galonach, nie w litrach, a napojów – zwłaszcza alkoholowych – przykładowo w pintach. Obliczanie objętości przydatne jest w matematyce, fizyce, chemii, ale i w codziennych zajęciach związanych z wyliczaniem pojemności.
Przelicznik objętości Wasze wyniki