Eszkola

Przelicznik pamięci

Przeliczanie pamięci związane z komputerami jest dziś przydatne nie tylko informatykom, ale i zwykłym pasjonatom nowej technologii.

Jak funkcjonuje przelicznik pamięci?

Kalkulator przeliczający pamięć związany jest oczywiście z pamięcią w ujęciu komputerowym. Wśród dostępnych jednostek znajdziemy kolejno: bit, bajt, kilobit, megabit, gigabit, kilobajt, megabajt, terabajt, petrabajt, eksabajt, zettabajt, jottabajt, kikibajt, mebibajt, gigibajt, tebibajt, pebibajt, eksbibajt, zebibajt, jobibajt. Przelicznik jednostek pamięci pozwala zamienić wartość wyrażoną w danej jednostce na inną jednostkę. Do najbardziej popularnych przeliczeń jednostek pamięci należy: bit na bajt, gigabajt na megabajt oraz megabit na megabajt. Po wprowadzeniu danej jednostki narzędzie automatycznie przelicza wartość dla wszystkich jednostek z danej kategorii z uwzględnieniem 15 istotnych znaków. Dla wartości z zakresu poniżej 10^(-15) i powyżej 10^(15) zastosowano zapis matematyczny, np: 1.34e+16 co oznacza 1,34*10^(-16) co jest równe 0,000000000000000134. Aby wyczyścić („wyzerować”) narzędzie wystarczy wprowadzić dla danej (obojętnie której) jednostki wartość 0.

Czym jest pamięć komputera?

W szerszym ujęciu informatycznym pamięcią komputera nazywamy wszystkie urządzenia bądź też ich elementy, które mogą służyć do przechowywania informacji używanej na danym sprzęcie. Można też powiedzieć, że to wszystkie moduły komputera, na których przechowywane są dane i programy. Pamięć dzieli się na zewnętrzną (dodatkowa) i wewnętrzną (podstawową), czasem pojawia się też pojęcie pamięci trzeciorzędnej i off-line. Pierwsze pamięci oparte były na kineskopach (pierwsza taka pamięć została stworzona w 1946 roku w Manchesterze), najnowsze na szybkich dyskach SSD.

Jednostki pamięci

Najbardziej podstawową jednostką pamięci jest bit – słowo to jest skrótem od „binary digit”, czyli „dwójka cyfrowa”. To najmniejsza ilość informacji potrzebna do tego, aby określić, który z dwóch możliwych stanów przyjął układ, najmniejsza ilość informacji na sprzęcie komputerowym. Bajt z kolei jest najmniejszą ilością tak zwanej pamięci adresowalnej i wynosi 8 bitów. Trzeba dodać, że można spotkać też mniej popularne jednostki pamięci, takie jak szanon/shannon (to ilość miejsca zajęta przez informację), nat czy ban, zwany także hartleyem. Popularny megabit (mb/Mbit) to milion bitów, a 8 megabitów to 1 megabajt. Pamiętać należy, że w przeciwieństwie do układu SI, gdzie operujemy pełnymi tysiącami, w informatyce mega odnosi się do wielokrotności 1024 – zwykle oznacza liczbę 1.048.576 i jest wynikiem działania 1024×1024. Pojawiający się w kalkulatorze jottabajt (i jobibajt, to te same wartości, tyle że zapisane z przedrostkami dziesiętnymi i binarnymi) to kwadrylion bajtów.

Oprócz Przelicznik pamięci może Ci się przydać:

Przelicznik pamięci Wasze wyniki

3+7 =