Eszkola

Topologia sieci - czym jest?

Topologia sieci jest sposobem okablowania sieci na danym obszarze i jest połączeniem kilku komputerów tak, aby stanowiły jeden zespół. Podczas zakładania sieci komputerowej decydującą rolę odgrywają koszty przyłączenia. Topologia sieci dzielona jest na fizyczną oraz logiczną. Pierwszy rodzaj sieci odpowiada za sposób połączenia urządzeń między sobą, natomiast drugi za metodę przesyłania danych między urządzeniami. Należy pamiętać, że każda sieć komputerowa musi posiadać te dwie wyżej wymienione sieci. 

Topologia gwiazdy jest siecią, która zawiera jeden centralny węzeł. Do niego zostają dołączone pozostałe elementy sieci za pomocą huba. Taka metoda chroni przed częstymi awariami, ponieważ uszkodzenie jednego elementu nie powoduje usterki całej sieci.

 

 

Gwiazda

 

Zalety:

- łatwe zlokalizowanie usterki,

- bezproblemowa konserwacja,

- szybkie transmisje

 

Wady:

- skomplikowane okablowanie,

- urządzenia muszą być podpięte do głównego komputera,

- słaba możliwość rozbudowy sieci

 

 

Topologia drzewa swoim kształtem przypomina rozgałęzione drzewo. Kable, którymi połączona jest sieć przypominają gałęzie drzewa. Ten rodzaj topologii wyróżnia się dużą elastycznością i można tworzyć z niej rozmaite konfiguracje.

 

 

Topologia drzewa

 

- szybka rozbudowa sieci dzięki dołączeniu rozgałęźników,

- wysoka odporność na uszkodzenie kabli

 

- duża liczba kabli,

- utrudnione odnalezienie usterki

 

 

Topologia magistrali jest jednym z najczęściej stosowanym rozwiązaniem konfiguracji sieci komputerowych. Wyróżnia się niewielkim okablowaniem oraz bardzo niską ceną instalacji. W tym rodzaju konfiguracji każdy komputer połączony jest tylko do jednego kabla.

 

 

Topologia magistrali

 

- niewielkie okablowanie,

- łatwa i szybka instalacja,

- niska cena,

- prosta rozbudowa sieci,

- usterki szybko można naprawić

- wszystkie komputery połączone na jeden kabel,

- możliwe zakłócenia

 

Topologia sieci Wasze opinie

9+5 =