Eszkola

Oprogramowanie Java - czym jest?

Java to jeden z najbardziej popularnych języków programowania oraz platforma do tworzenia oprogramowania komputerowego. Początki prac nad językiem Java rozpoczęto w 1991 roku w firmie Sun Microsystems. Dziś Java należy do ogromnej firmy technologicznej Oracle. Bardzo duża ilość aplikacji oraz serwisów internetowych nie mogłaby działać poprawnie, jeżeli w systemie nie zostanie zainstalowane właśnie to oprogramowanie. Największe jej atrybuty to szybkość, bezpieczeństwo oraz niezawodność. Laptopy, telefony komórkowe, konsole to tylko niektóre urządzenia, w których odnajdziemy Javę. 

Slogan, który reklamuje Javę brzmi „Napisz raz, uruchom wszędzie”. Oprogramowanie to daje również bardzo dużą elastyczność dla programistów dzięki swojej uniwersalności. Język Java idealnie sprawdzi się do pisania małych jak i większych projektów. Bardzo wiele korporacji oraz systemów bankowych korzysta na co dzień w pracy właśnie z niego. Do najbardziej znanych stron posługujących się Javą zaliczamy Linkedln.com, Netflix.com, Amazon.com. Osoby, które chcą zacząć tworzyć programy i aplikacje muszą najpierw zrozumieć ich działanie. To jest podstawowa zasada, którą należy kierować się w tej dziedzinie. Java została tak skonstruowana, aby ułatwić początkującym użytkownikom korzystanie z jej funkcji. Język programowania Javy jest praktycznie całkowicie obiektowy tzn. wszystko jest obiektem jedynie zmienne są wyjątkiem.

Nauka Javy jest dość skomplikowana jednak w dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele kursów, które znacznie ułatwiają jej naukę. Wszystko odbywa się podobnie jak przy nauce innego języka obcego. Nie należy jednak ukrywać, że poznanie tajników Javy wymaga wiele poświęcenia i nauki, gdyż nie każdy będzie w stanie opanować jej zagadnienia. Świetnym rozwiązaniem są szkolenia online, które można odbywać z dowolnego miejsca.  Aby nauczyć się języka programowania najlepiej jest skupić się na praktyce. Oczywiście najpierw należy mieć solidne podstawy w teorii języka programowania i znać jak go używać. Bardzo ważna jest również logika programowania, którą należy opanować i zrozumieć. Pierwszy etap poznania pojęć z dziedziny programowania to poznanie struktur języka. Mowa tutaj o podstawowych wyrażeniach, pętlach, warunkach oraz operatorach. Składnia Javy bardzo przypomina język C++, natomiast jej podstawę stanowią klasy. Wewnątrz klas musi znajdować się cały kod aplikacji. Warto pamiętać, że Java dysponuje również tak zwaną biblioteką standardową. Mowa tutaj o zestawie gotowych klas dostępnych wraz z językiem oprogramowania.  

 

JAVA

 

 

Zalety

 

Wady

Przenośność

  • Program możemy bez problemu uruchomić na każdym systemie i urządzeniu, na którym istnieje implementacja wirtualnej maszyny Java.

 

Konieczność zainstalowania JVM

  • Aby uruchomić napisany w niej program konieczne jest zainstalowanie tzw. wirtualnej maszyny.

 

Szybkość tworzenia

  • Tworzenie aplikacji jest znacznie szybsze niż w porównaniu do innych języków programowania.

 

Wolniejsza praca

  • Panuje przekonanie, że programy uruchamiane pod maszyną wirtualną działają znacznie wolniej niż programy napisane w C++.

 

Gotowe biblioteki

  • Java posiada ogromny pakiet gotowych bibliotek co znacznie ułatwia użytkownikowi powstawanie nowych aplikacji.

 

 

Garbage collection

  • Automatyczne zwalnianie nieużywanych już obszarów pamięci, inaczej zwane "odśmiecaniem pamięci". Za proces oczyszczania pamięci odpowiada program zamiast programisty i to jego zadaniem jest zbieranie nieużytków.

 

Opracowała Jachna Joanna

 

Java Wasze opinie

8+6 =