Eszkola

Rodzaje systemów operacyjnych - czym jest?

System operacyjny jest to oprogramowanie zarządzające całym systemem komputerowym. 

Podstawowe zadania systemów operacyjnych polegają na wykorzystywaniu określonych zadań: kontrolowanie i przypisywanie pamięci, obsługa urządzeń, zarządzanie plikami. Praca systemu operacyjnego odbywa się głównie w tle, jednak bez niego komputer jest całkowicie bezużyteczny. To właśnie OS decyduje, jakie oprogramowanie może zostać uruchomione, zarządza zasobami komputera oraz wpływa na bezpieczeństwo danych. Niestety nadal nie ma systemu idealnego, każdy z dostępnych na rynku ma swoje wady i zalety. Do jednych z najpopularniejszych systemów zaliczamy: Microsoft Windows System, Linux, Mac OS oraz Android. 

Najważniejsze cechy decydujące o użyteczności danego systemu operacyjnego to:

  • szybkość instalacji,
  • prosta obsługa,
  • współpraca z innymi systemami,
  • zgodność z innym sprzętem np. sterownikami,
  • możliwość pracy sieciowej,
  • cena oprogramowania,
  • ilość aplikacji, które współpracują z danym systemem.

Mac OS jest systemem operacyjnym, który został stworzony specjalnie dla Maca. Mówi się, że potrafi on dużo więcej niż systemy innych komputerów. Pierwsze wydanie Mac OS miało miejsce w 1984 roku. Producentem tego systemu jest firma Apple Inc, która od wielu lat nieustannie dąży do wprowadzania na rynek innowacyjnych sprzętów, które zaskakują użytkownika łatwością obsługi oraz pięknym designem produktów. 

"Nadgryzione jabłuszko" jest logiem, które zna chyba każdy. Nawet osoby, które nie interesują się branżą komputerową znają produkty firmy Apple, ze względu na ich rosnącą popularność. Największymi zaletami systemu Mac OS są szybkość, precyzyjnie dopracowane detale, nowoczesna grafika interfejsu użytkownika oraz możliwość błyskawicznej integracji urządzeń tej samej marki. Wielkim plusem jest ilość aplikacji, które posiada iCloud, oferujący możliwość korzystania ze zdjęć i dokumentów na różnych urządzeniach użytkownika. Dzięki temu można cieszyć się z plików na wielu sprzętach elektronicznych bez ciągłej konieczności przenoszenia danych. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo oraz ochronę danych użytkownika. System ten posiada znakomite mechanizmy ochrony posiadanych zasobów, co daje duże poczucie bezpieczeństwa podczas korzystania z ważnych haseł bankowych, poufnych dokumentów czy prywatnej biblioteki zdjęć. Oczywiście Mac OS, jak każdy inny system, ma swoich zwolenników, jak i osoby, które za nim nie przepadają i pozostają wierne od lat systemowi Windows.

Linux to system operacyjny wydany we wrześniu 1991 roku. Nieoficjalnym logo systemu jest uśmiechnięty pingwin Tux. Aktualnie jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się go w sprzęcie sieciowym, telefonach komórkowych, a także w motoryzacji. System ten bardzo chętnie używany jest również przez banki i instytucje finansowe. System notowań Wall Street oraz Londyńska Giełda zostały oparte właśnie na Linuxie. Z możliwości tych korzystają też studia Dreamworks czy Pixar, ponieważ jest to najpopularniejszy system do tworzenia animacji. Linux widoczny jest także w nawigacjach samochodowych GPS, firma TomTom od lat korzysta z tego oprogramowania. To właśnie na tym systemie został oparty jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie - Android. Największe zalety Linuxa to trwałość i bezpieczeństwo. Klienci najbardziej cenią go za dużą elastyczność w dopasowywaniu go do własnych potrzeb. Warto zauważyć, że system ten jest znacznie częściej wybierany przez rynek korporacyjny niż w przypadku używania go w komputerach osobistych.

Microsoft Windows to systemy stworzone przez firmę Microsoft w 1985 roku. Systemy Windows to jedne z najczęściej wybieranych przez użytkowników, co daje im tytuł lidera w zestawieniu systemów operacyjnych. To właśnie po zdobyciu sukcesu Windows 3.0 grono odbiorców systemu Windows gwałtownie powiększyło się, dzięki czemu powstała wiele dedykowanych mu aplikacji. Wówczas firma Windows zaczęła pracę nad nowszymi wersjami programu, które pozwoliły na jeszcze lepsze wykorzystanie produktu. Rewelacyjnym krokiem było również powstanie własnego pakietu biznesowego. Mowa tutaj o MS Office. W latach 80. pakiet ten był liderem programów biurowych oraz był szeroko wykorzystywany podczas pracy przez ogromną liczbę firm oraz szkół. Produkty Windows zdobyły zaufanie ludzi na całym świecie. Oprogramowanie to jest ciągle testowane i ulepszane. Dzięki ciężkiej pracy najlepszych specjalistów branży komputerowej dziś Windows oferuje swoim użytkownikom wiele innowacji. Największą z nich jest możliwość obsługi ekranu dotykiem oraz zestaw zabezpieczeń (antywirus, zapora) w pakiecie do oprogramowania. Oczywiście usługa OneDrive daje nam także wiele świetnych możliwości udostępniania dokumentów na urządzeniach mobilnych oraz komputerach. Wszystkie pliki są doskonale chronione i posiadają kopie zapasowe. Dzięki systemowi operacyjnemu Windows nauka i praca stają się znacznie łatwiejsze i mogą być dla użytkownika również przyjemnością.

System operacyjny Android został oparty na jądrze Linuxa. Dedykowany jest dla urządzeń mobilnych np. telefony komórkowe, smartfony lub tablety. Android bardzo szybko zdobył ogromną popularność wśród użytkowników wyżej wymienionych sprzętów, dzięki czemu w 2013 roku stał się jednym z najbardziej popularnych systemów mobilnych we wszystkich krajach. Pierwszym telefonem z tym systemem był HTC Dream. Pierwsza wersja Androida pozwalała na korzystanie z Wi-Fi i Bluetooth, obsługę aparatu fotograficznego oraz korzystanie z aplikacji YouTube. Kolejne wersje systemu były ulepszane i wzbogacane w różne inne funkcje. We wrześniu 2019 roku pojawiła się najnowsza wersja Android 10. Najnowszym rozwiązaniem jest obsługa gestów, dopasowanie pracy do sieci 5G oraz współpraca z urządzeniami, które posiadają składane ekrany. Aktualnie z systemu operacyjnego Android korzystają prawie wszystkie największe marki smartfonów. System wykorzystywany jest także w telewizorach, samochodach, kamerach czy drukarkach. Obecnie ponad miliard urządzeń na świecie korzysta z Androida. Dzięki różnego rodzaju aplikacjom, programom biurowym, narzędziom do edycji zdjęć itp. telefony z Androidem zaczynają w zupełności zastępować laptopy i komputery.

Rodzaje systemów operacyjnych Wasze opinie

1×5 =

Oprócz rodzaje systemów operacyjnych może Ci się przydać