Eszkola

Typy i podział wirusów komputerowych - czym jest?

Wirus komputerowy podobnie, jak prawdziwy wirus, charakteryzuje się zdolnością do powielania się. Jest to podstawowy warunek, aby program nazwano wirusem. Głównym celem tego rodzaju programów jest włamanie się do systemu oraz dokonanie dużych szkód w jego działaniu. Twórca wirusa podczas jego tworzenia określa zadanie, jakie ma być wykonane za jego pomocą. Najczęściej jest to utrata bazy danych, kradzież haseł, spowolnienie pracy systemu lub atak na inny komputer. Wszystko zależy od pomysłowości oraz celu autora złośliwego oprogramowania. Wirusy najczęściej ukryte są w różnych programach, może być to także gra lub zwykły plik. Zazwyczaj pliki, które uruchamiają proces instalacji wirusa mają rozszerzenie "exe".
Wirusy komputerowe są znane od wielu lat, jednak to właśnie teraz stanowią największe zagrożenie dla użytkowników ze względu na ogromną wartość danych, jakie są przechowywane na komputerach czy smartfonach. Bardzo często zdarza się, że zapisuje się na nich bardzo ważne hasła dostępu do kont bankowych, poczty internetowej czy poufnej aplikacji, co stanowi idealny łup dla hakerów.

Wirusy można podzielić ze względu na infekowany obiekt:

  • wirusy dyskowe (najbardziej popularne w czasach użytkowania dyskietek),
  • wirusy plikowe (infekują pliki na dysku lub mogą być wysyłane w wiadomościach poczty elektronicznej),
  • makrowirusy (przenoszone są głównie za pomocą e-maili),
  • wirusy komórkowe (zdarzają się rzadziej niż wirusy komputerowe, ich głównym celem mogą być dane zapisane w smartfonach np. hasła bankowe).

Obok opisanych wirusów wyróżnić możemy również inne programy o działaniu destrukcyjnym. Mowa tutaj o robakach, koniach trojańskich lub królikach. Najbardziej znanym szkodliwym oprogramowaniem są właśnie robaki (zwane worms), które potrafią bardzo szybko rozmnażać się w systemie. Podstawowym zadaniem takich robaków jest spowolnienie pracy komputera. Warto pamiętać, że tego rodzaju programy nie powodują większych szkód jednak mogą znacznie utrudnić naszą pracę.

Wirusy komputerowe charakteryzują się bardzo dużą zdolnością do błyskawicznego przenoszenia się na różnych nośnikach danych. Mowa tutaj o pendrivach, płytach CD a nawet wiadomościach e-mail. Wystarczy otworzyć otrzymaną wiadomość zarażoną szkodliwym oprogramowaniem a wirus z łatwością przejdzie do systemu. To właśnie wtedy może skopiować się kod, który dokona szkodliwych zmian na komputerze.

Podział wirusów ze względu na ich działanie:

  • wirusy nierezydentne, czyli najprostsza odmiana wirusów, które zarażają pliki wykonywalne. W przypadku uruchomienia pliku z takim wirusem zaczyna on poszukiwać następnego obiektu do zarażenia. Tego rodzaju wirus posiada wiele wad, ułatwiających jego wykrycie. Jedną z nich jest spowolnienie działania systemu, dzięki czemu użytkownik może zorientować się o zainstalowanym szkodliwym oprogramowaniu.
  • wirusy rezydentne potrafią lepiej ukrywać swoją aktywność niż wyżej wymienione wirusy nierezydentne. Po zainstalowaniu takiego wirusa zaczyna on ukrywać swój kod przed programami, które przeszukują pamięć. W tym czasie może być bardziej aktywny na komputerze i swobodnie działać.

Kiedy zauważalne stanie się spowolnienie pracy komputera lub awarie połączenia internetowego, można przypuszczać, że urządzenie padło ofiarą ataku wirusa. Bardzo często zdarza się również, że ochrona antywirusowa przestaje działać poprawnie. Odpowiednio sterowany wirus potrafi przejąć kontrolę nad pracą całego komputera. Takie działanie może być widoczne od razu albo ukryte w tle. Druga opcja powoduje właśnie stopniowe osłabianie pracy komputera, zamulenie systemu, dodatkową liczbę reklam oraz wyświetlanie się różnego rodzaju okienek spamujących.

Istnieje kilka sposobów, żeby ochronić komputer przed coraz bardziej sprytnymi wirusami. Najlepszym zabezpieczeniem jest oczywiście zapobieganie, dlatego nigdy nie należy otwierać załączników od nieznajomych lub wchodzić na dziwne i podejrzane witryny. Warto pamiętać, że najwięcej rodzajów wirusów oraz programów szpiegujących czeka na użytkowników korzystających ze stron pornograficznych. Właśnie przeglądając tego rodzaju witryny możemy zostać zaatakowani przez różnego rodzaju wirusy oraz paść ofiarą ataku hakerskiego. Szczególną ostrożność należy również zachować podczas logowania się do bankowości elektronicznych przez przeglądarkę internetową w nieznanych miejscach. Pomimo świetnych zabezpieczeń jakie aktualnie stosują banki dla swoich klientów, witryna może zostać podmieniona i poniesiemy bardzo duże konsekwencje. 
Należy pamiętać, że odpowiednio zabezpieczony komputer zapewni nam bezpieczeństwo oraz poufność przechowywanych danych. Obecnie najlepszym sposobem na wykrywanie i usuwanie wirusów jest program antywirusowy. Jest to najbardziej skuteczna broń przed szkodnikami. Ważnym elementem jest również tworzenie kopii zapasowej najważniejszych dla nas plików i dokumentów, które w razie awarii możemy szybko odzyskać.

Wirus komputerowy Wasze opinie

4×2 =

Oprócz wirus komputerowy może Ci się przydać