Eszkola

Programowanie - czym jest?

Programowanie jest to proces tworzenia programu komputerowego posługując się kodem źródłowym. Najprościej mówiąc programowanie polega na opracowaniu poleceń dla komputera. Wyróżnia się dwa kody: źródłowy oraz wynikowy. Pierwszy z nich to zapis programu komputerowego, który kierując się językiem programowania określa operacje, jakie powinny zostać wykonane przez komputer. Odnajdziemy go po zapisaniu przez autora w pliku tekstowym. Drugim jest kod wynikowy, czyli ciąg poleceń, który jest wynikiem pracy translatora. Programować można na różne sposoby w zależności od rodzaju języka oprogramowania, którym posługuje się programista. Najpopularniejszymi językami programowania są: Python, Java, Scratch, Basic lub C++. Programowanie to bardzo czasochłonna praca, wymagająca wiele zaangażowania, samodyscypliny oraz ciągłej nauki. Programistą może zostać każdy, jednak warto posiadać przynajmniej minimalną wiedzę w tym temacie. Od kilku lat w Polsce na zajęcia programowania zapisują się tysiące osób już od najmłodszych lat szkolnych. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie każdy odnajdzie się w tej dziedzinie. Często mówi się, że zajęcie to jest głównie dla osób bardzo dobrych z matematyki. Niewątpliwie umiejętność szybkiego myślenia i liczenia sprzyja oraz poprawia naukę w tym zawodzie. Kolejną ważną rzeczą jest również język angielski, który odgrywa dużą rolę w programowaniu. Powinien znać go każdy programista. Jednak wszystko zaczyna się od zabawy, prostych zadań, tworzenia krótkich poleceń. Szczególnie u osób początkujących programowanie najlepiej zacząć od nauki kodu HTML, który dla początkujących jest najprostszy. Dzięki niemu można już stworzyć strukturę strony internetowej. Szkolenie z HTML to idealny sposób na sprawdzenie swoich umiejętności pracy z komputerem oraz upewnienie się czy dalsza nauka w tym temacie to dobry wybór.

Poniżej zamieszczony został przykładowy kod pierwszego prostego programu w C++. Po przepisaniu tego kodu, należy skompilować go i uruchomić. Jeżeli wszystkie średniki są dobrze wpisane, po uruchomieniu wystarczy wpisać swoje przezwisko i nacisnąć ENTER.  To właśnie w taki sposób powstają programy.

 

#include <iostream>

#include <cstring>

using namespace std;

 

int main ()

{

string przezwisko;

cout <<"Podaj przezwisko: ";

cin >> przezwisko;

cin.ignore();

cout <<"Witaj "<<przezwisko<<endl;

cout <<"Super program!"<<endl;

cout <<"Naciśnij ENTER aby zakończyć"<<endl;

getchar();

return 0;

}

Programowania nie da nauczyć się jeden w miesiąc, ponieważ jest to bardzo obszerna dziedzina. Często okazuje się, że najlepszy programista szkolił się wiele lat zanim osiągnął satysfakcjonujący poziom. Programowanie odgrywa wielką rolę w życiu człowieka, ponieważ dla wielu osób to właśnie dzięki niemu możliwe jest zrealizowanie wielu codziennych czynności. Proces programowania nie ma ograniczeń, jego efekty można wykorzystywać wiele razy. Aplikacje, które podbiły serca użytkowników można rozpowszechniać oraz na ich modelu budować nowe jeszcze lepsze. Dodatkowo dzięki niemu ulepszony został proces księgowości, powstały innowacyjne rozwiązania w internecie oraz nauce. Jego uniwersalność znalazła zastosowanie w rozrywce, transporcie, przemyśle. W dzisiejszych czasach programowanie może występować wszędzie - w nowoczesnych telewizorach, pralkach, lodówkach, w aplikacjach służących do sprawdzenie konta bankowego. Programowanie stało się nie tylko formą zarabiania pieniędzy, lecz również wielką pasją, która sprawia, że życie jest łatwiejsze. Osoby, które pokochają programowanie zazwyczaj zostają już w tym biznesie na stałe. Pracują w firmach komputerowych i zarabiają na programowaniu bardzo dobre pieniądze. Obecnie zawód programisty jest jednym z najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy. Umiejętność tworzenia stron internetowych, programów i aplikacji jest dużą przepustką do znalezienia pracy w wielu miejscach. Wszystkie rzeczy, które wykonywane są przez komputery zostały kiedyś stworzone właśnie przez programistów. Stworzyli oni oprogramowania z zadaniami i instrukcjami, którymi teraz posługują się współczesne maszyny. "Myślenie" komputerów opiera się na wykorzystywaniu dużej liczby układów elektronicznych. Komputery do komunikacji wykorzystują system binarny, który dla większości ludzi jest bardzo skomplikowany. Dlatego w tym celu został stworzony język programowania. Dzięki niemu człowiek może zapisać polecenie, które ma wykonać komputer a następnie zostaje ono przetłumaczone na system binarny. Nauka programowania nie musi polegać jedynie na chęci zdobycia pracy w tym popularnym zawodzie. Nawet jeśli nie uda się zostać zawodowym programistą zdobyta wiedza może być bardzo użyteczna. Najważniejsza jest chęć nauki, która pomoże zrozumieć temat programowania komputerowego. Programowanie może być nie tylko zajęciem zawodowym, ale również bardzo ciekawym hobby. Nauka zasad programowania pomoże każdemu zrozumieć lepiej komputery i ich działanie.

Programowanie Wasze opinie

7×6 =