Cyberbezpieczeństwo to zespół różnego rodzaju procesów i technik, które zapewniają ochronę sieci informatycznych, programów, danych oraz urządzeń przed atakami hakerskimi oraz nieautoryzowanym dostępem. Cały proces polega na stosowaniu najnowszych zabezpieczeń, które ochronią komputer przed zagrożeniami płynącymi z internetu. Do cyberbezpieczeństwa zaliczamy również omijanie stron internetowych, które mogą być potencjalnie narażone na ataki cyberprzestępców. Dodatkowo należy unikać podawania w internecie szczegółowych danych firmy. Pracownicy muszą być poinformowani i uświadamiani na temat cyberbezpieczeństwa w sieci. W firmie powinny być określone jasno reguły co nie może być udostępniane na temat danej instytucji do osób trzecich oraz rozpowszechniane przez internet. Wiele firm zmaga się z problemem włamań hakerskich oraz innych cyberataków, dlatego inwestują ogromne środki finansowe na cele dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Jest to obszar, który wymaga stałego rozwoju i ciągłego doskonalenia. Dzięki temu możliwe jest opracowywanie nowych metod, które będą jeszcze bardziej skuteczne na zagrożenia dla bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych. Wraz z rozwojem internetu wzrosła konieczność jeszcze większego dbania o bezpieczeństwo w sieci, ponieważ celem ataku może stać się każda firma. Mimo wielu międzynarodowych kampanii, które mają za zadanie bardziej uświadomić przedsiębiorstwa na temat zagrożeń płynących z sieci nie uzyskuje się zadowalających efektów. Wiedza w tym temacie jest dalej zbyt mała, aby osiągnąć przyzwoite rezultaty. Bardzo często spotykamy się z atakami nie tylko zewnętrznymi, ale również wewnętrznymi. Dane, które należą do firmy mogą zostać celowo ujawnione i udostępnione w celu działania na niekorzyść przedsiębiorstwa. Zdarzają się również sytuacje, kiedy do firmy zatrudnia się celowo osoba, która ma za zadanie zdobycie poufnych informacji, które następnie zostaną przekazane dalej. Dotyczy to najbardziej wielkich firm, które rywalizują na rynku i prowadzą tego typu praktyki.
Najczęściej stosowane ataki:
- ataki typu DDoS,
- boty i wirusy,
- ataki hakerskie,
- phishing i pharming.
W praktyce skuteczna ochrona nie musi wiązać się z wielkimi nakładami finansowymi. Wystarczy pamiętać o prawidłowym przeszkoleniu pracowników, ustaleniu granic oraz reguł współpracy. Podstawą jest czujność, którą zwiększyć można razem z instalacją oprogramowania antywirusowego oraz firewalla na wszystkich urządzeniach firmy oraz prywatnych narzędziach pracowników. Takie rozwiązanie zapewni całodobowo ochronę przez zagrożeniami płynącymi z sieci np. aplikacjami wymuszającymi opłacenie haraczu, botami wykradającymi hasła czy najbardziej szkodliwymi wirusami. W dzisiejszych czasach dbanie o bezpieczeństwo danych teleinformatycznych jest podstawą w każdej firmie, ponieważ raz wykradzione dane mogą przyczynić się do jej upadku.
Cyberbezpieczeństwo Wasze opinie
Dokładnie, ochrona danych to dziś podstawa. Temat jest mi bliski, bo zdecydowałem się na studia na WSKZ z tego obszaru i zamierzam w przyszłości dbać o dane największych firm. Liczę na to, że przy odpowiedniej ilości zaangażowania, spełnię swoje marzenie o sukcesie w tej branży. :)