Eszkola

Przeglądarka internetowa - czym jest?

Przeglądarka internetowa to program komputerowy, który pozwala użytkownikowi na wyszukiwanie informacji w internecie. To właśnie dzięki przeglądarce istnieje możliwość odtwarzania plików multimedialnych, najczęściej dopiero po instalacji niezbędnych dodatków np. wtyczek. Aktualnie dostępnych jest kilkanaście przeglądarek internetowych dla użytkowników sieci domowych oraz firm. Najpopularniejsze przeglądarki na rynku to: Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera. Duża konkurencja zmusza producentów do nieustannych modyfikacji oraz przeprowadzania ogromnej ilości testów w celu zapewnienia użytkownikowi najlepszego komfortu podczas korzystania z internetu. Największym atutem dobrej przeglądarki internetowej jest jej prędkość, ponieważ bardzo często zdarza się, że przeglądarka pracuje zbyt wolno i zawiesza system. 

  • Safari to bardzo ciekawa propozycja przeglądarki od firmy Apple, która zaciekawi miłośników wysokiej wydajności. Program stworzony został dla systemu operacyjnego OS X, jednak w późniejszych latach dostępny był również dla systemów Microsoft Windows. Przeglądarka posiada interesujące rozwiązania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w sieci. Safari umożliwia szybkie blokowanie ciasteczek firmom zewnętrznym oraz dysponuje mechanizmem, który blokuje dostęp do niebezpiecznych stron. 
  • Następną bardzo lubianą przeglądarką jest Opera, produkt dobrze znany i obecny od wielu lat na rynku. Opera jest przeglądarką bezpłatną, opartą na licencji freeware. Pierwsze wydanie programu odbyło się 10 kwietnia 1995 roku. Użytkownicy cenią Operę za przyjazny interfejs, wbudowaną blokadę reklam oraz szybkość działania. Dodatkowo posiada ona również zintegrowane komunikatory i tryb prywatny, co zapewnia użytkownikowi bezpieczne przeglądanie internetu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia własnego motywu kolorystycznego Opery oraz dostosowanie do własnych preferencji ulubionych zakładek. Dodatkowo przeglądarkę rozbudować można o ciekawe rozszerzenia, jednak zazwyczaj użytkownicy korzystają z podstawowej wersji. Opera posiada fantastyczny tryb Opera Turbo, który kompresuje przesyłane dane i pozwala zaoszczędzić używaną energię.  Funkcja ta doskonale sprawdza się na laptopach. Miłośnicy multimediów pokochają tą przeglądarkę również za wbudowany system odtwarzania filmów, gdyż dzięki niemu nie jest konieczne długie oczekiwanie na załadowanie filmu ze strony internetowej. Ciekawie rozbudowane skróty znacznie poprawiają komfort użytkowania Opery i przyspieszają pracę użytkownika. 
  • Google Chrome charakteryzuje się nowoczesną technologią oraz szybkością działania. Przeglądarka ma bardzo przejrzysty i prosty wygląd, który przypadnie do gustu osobom lubiącym minimalizm. Każdy z użytkowników znajdzie dla siebie sposób na wykorzystanie jej ulepszonych możliwości niezależnie od wykonywanej pracy. Przeglądarka Chrome pokazuje odpowiedzi na pasku adresu oraz pozwala tłumaczyć tekst jednym kliknięciem myszki. Dodatkowo nie trzeba przejmować się zabezpieczeniem danych i plików, ponieważ Chrome automatycznie chroni użytkownika przed zagrożeniami typu ataki hakerskie, phishing i wiele innych. Google Chrome oferuje swoim użytkownikom pracę w trybie prywatnym incognito, różnego rodzaju dodatki i rozszerzenia, pozwala również na integrację z kontem Google. 
  • Internet Explorer jedna z najbardziej znanych przeglądarek internetowych stworzona przez amerykańską firmę Microsoft do systemów operacyjnych Microsoft Windows. Mimo wielkiej popularności programu zainteresowanie nim z roku na rok maleje. Największym minusem IE jest powszechność przeglądarki. Niestety stała się ona głównym celem ataków hakerskich, gdyż przestępcy tworzą dla tej przeglądarki dedykowane programy szpiegowskie. Jeszcze kilka lat temu Internet Explorer posiadał również wiele luk w zabezpieczeniach, minusem jest także brak dodatkowych mechanizmów chroniących przed zagrożeniami z sieci. Wersja IE 11 poprawiła mechanizmy zabezpieczające oraz pozwala użytkownikowi na przeglądanie stron internetowych na kartach, co znacznie przyspiesza pracę. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest automatyczne sprawdzanie pisowni podczas pisania komentarzy na portalach internetowych. Najnowsza wersja przeglądarki zyskała dodatkowo poprawę stabilności i dużo szybsze wczytywanie stron www.  
  • Mozilla Firefox to kolejna bardzo popularna propozycja na rynku. Firefox jest przeglądarką wieloplatformową, która została oparta na silniku Gecko. Pierwsze wydanie miało miejsce 23 września 2002. Mówi się, że Mozilla Firefox jest nie tylko zwykłą przeglądarką, lecz całym zbiorem ciekawych produktów, które dbają o użytkownika i jego bezpieczeństwo w sieci. Program został wyposażony w bardzo wiele przydatnych rozwiązań i dodatków. Bardzo ciekawą opcją jest menedżer pobierania plików, który pozwala na podgląd ściąganych programów, obrazów itp. Oczywiście Firefox automatycznie blokuje wyskakujące okienka, przeprowadza najnowsze aktualizacje, chroni przed przypadkowym zamknięciem karty podczas pracy. Nowoczesna funkcja Firefox Lockwise pozwala na zabezpieczenie haseł i używanie ich na wszystkich urządzeniach użytkownika. Mozilla Firefox pozwala na instalacje dużej ilości wtyczek tj. Adblock, FireTune, które przyspieszają pracę. Mozilla jest przeglądarką, która ciągle się ulepsza. Dzięki dużej popularności ma szansę na stworzenie jeszcze lepszej wersji oraz dalszy rozwój.

Przeglądarka internetowa Wasze opinie

3×1 =

Oprócz przeglądarka internetowa może Ci się przydać