Transport (translokacja) wody, soli mineralnych oraz substancji odżywczych w organizmach roślin odbywa się za pośrednictwem tkanek przewodzących – ksylemu (drewna) oraz floemu (łyka). Pierwszy typ tkanki przewodzącej odpowiada za transport wody i soli mineralnych, natomiast drugi za rozprowadzanie substancji odżywczych (asymilatów).
Transport substancji odżywczych
Produkty fotosyntezy (asymilaty) transportowane są w formie roztworu wodnego, określanego sokiem floemowym. W jego skład wchodzą związki organiczne m.in. cukry, alkohole, kwasy organiczne, aminokwasy, nukleotydy i fitohormony oraz składniki nieorganiczne takie jak kationy potasu i magnezu, aniony siarczanowe, azotanowe czy fosforanowe. Asymilaty transportowane są od miejsca przebiegu fotosyntezy do miejsca ich magazynowania za pośrednictwem łyka.
Floem zbudowany jest z rurek sitowych, komórek przyrurkowych, miękiszu łykowego oraz włókien łykowych. Przepływ asymilatów odbywa się rurkami sitowymi. Komórki przyrurkowe kontrolują transport, miękisz łączy floem z pozostałymi tkankami, natomiast włókna łykowe wzmacniają omawianą tkankę.
Ruch asymilatów w rurkach sitowych odbywa się dzięki gradientowi ciśnień pomiędzy miejscem załadunku a rozładunku floemu i może osiągnąć prędkość nawet 1 m/godz.
Transport wody i soli mineralnych
Woda i sole mineralne są pobierane przez korzenie włośnikowe. Woda wchłaniana jest na drodze osmozy, natomiast sole mineralne transportowane są przez przenośniki błonowe komórek korzenia. Pobrany z gleby roztwór jest następnie transportowany w poprzek korzenia do tkanki przewodzącej (drewna), gdzie dalej kierowany jest w kierunku liści.
Transport w ksylemie odbywa się dzięki różnicy potencjałów wody, pomiędzy tkankami.
Transport u roślin Wasze opinie