Ewolucja to proces gromadzenia się zmian w materiale genetycznym (mutacji) organizmów, zachodzących w czasie ich życia i dziedzicznych z pokolenie na pokolenie, który w rezultacie prowadzi do powstawania nowych gatunków. Główną siłą napędową ewolucji jest selekcja naturalna, polegająca na tym, że organizmy, które są najlepiej przystosowane do danego środowiska, mają większe szanse na przeżycie i wydanie płodnego potomstwa niż te, które są gorzej przystosowane. Dzięki temu cechy, które zwiększyły prawdopodobieństwo przetrwania, zaczynają z pokolenia na pokolenie występować w populacji coraz częściej, co prowadzi do ewolucyjnego rozwoju gatunków. Innymi czynnikami, które wpływają na ewolucję, są dryf genetyczny, migracja i dobór płciowy.
Dryf genetyczny to losowe zmiany częstości występowania danych alleli w populacji pod wpływem zwykłych procesów losowych takich jak katastrofy naturalne. W populacji, w której allel jest rzadki, losowe zdarzenia mogą spowodować, że allel ten zniknie z puli genetycznej. Dryf genetyczny jest najbardziej znaczący w ewolucji małych populacji.
Migracje populacji zapewniają przepływ genów pomiędzy nimi, co prowadzi do wymiany alleli a w konsekwencji zmian ewolucyjnych.
Dobór płciowy to z kolei proces, w którym preferowane przez partnerów cechy prowadzą do zwiększonej szansy na rozmnażanie się i przekazywanie tych cech kolejnym pokoleniom.
Przyczyny ewolucji Wasze opinie