Eszkola

Kalkulator gęstości

Gęstość posiada każda substancja – ciała stała, ciecze, gazy, naukowcy mierzą nawet gęstość materii we Wszechświecie.

Dane o działaniu kalkulatora gęstości

Kalkulator gęstości składa się z trzech pól, w których użytkownik podaje dwie z trzech wartości: objętość V, masę m, gęstość ρ. Dodatkowo przy tej ostatniej dostępna jest rozwijana lista do wyboru układu jednostek: kg/m^3 lub g/cm^3. Po wpisaniu dwóch wartości, trzecia uzupełnia się automatycznie.

Objętość:

m^3

Masa:

kg

Gęstość:

Co nazywamy gęstością?

Gęstość, nazywana też masą właściwą, jest wielkością fizyczną związaną z każdą substancją, a będącą stosunkiem masy tej substancji do jej objętości. Jej jednostką w układzie SI jest kilogram na metr sześcienny, choć stosowane są też kilogram na litr czy gram na centymetr sześcienny. Zależy przede wszystkim od temperatury i ciśnienia. Gęstość ciał stałych zazwyczaj mierzy się w temperaturze 20 stopni Celsjusza. W takiej to przykładowo sucha skóra ma gęstość 860 kg/m3. Tylko trochę gęstszy jest kauczuk (940 kg/m3) czy wosk (między 950 a 980 kg/m3). Gęstość srebra w takich warunkach to już 10 500 kg/m3, a złota ponad 19 300 kg/m3. Te przebija osm i iryd – ponad 22 000 kg/m3.
Można obliczyć gęstość ciał stałych, cieczy, gazów czy minerałów, z tym że przy tych ostatnich mowa o trzech różnych gęstościach – względnej (czyli jego gęstość w stosunku do wagi tej samej ilości wody), bezwzględnej (klasyczny stosunek masy do objętości) i pozornej (minerały są porowate, zawierają mniejsze lub większe puste przestrzenie, w tym przypadku pory wlicza się do stosunku masy do objętości). To jeszcze nic – naukowcy obliczają nawet średnie materie gęstości we Wszechświecie (dane te są co jakiś czas aktualizowane). Gęstość słynnej czarnej dziury w Kosmosie wielu naukowców określa jako... nieskończoną.

Do czego przydaje się obliczanie gęstości?

Pierwsze przyrządy zwane aerometrami – a więc te służące do pomiarów gęstości cieczy, jako najmniej skomplikowanych – znano już w IV wieku. Za ich odkrywczynię powszechnie uważa się Hypatię z Aleksandrii, córkę Teona, słynnego matematyka i astronoma. Podobno wynalazła też astrolabium, a za naukę oddała życie (dosłownie zresztą, oskarżono ją o czary i konszachty z diabłem, zabito za namowami miejscowego biskupa). Pomiary gęstości mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, nauki i technik. Wymienić tu można, chociażby przemysł chemiczny i petrochemiczny, farmaceutyczny, a nawet spożywczy. Pomiary gęstości przydają się nawet w sprawach związanych z oszustwami – kontrolny pomiar danego materiału czy produktu pozwala stwierdzić, czy nie użyto tańszych zamienników/surowców alternatywnych.
 

Kalkulator gęstości Wasze wyniki

6+7 =