Eszkola

Kalkulator natężeń pola

Najbardziej znanym natężeniem jest natężenie pola elektrycznego, ale wyróżniamy też natężenie pola grawitacyjnego, magnetycznego czy elektromagnetycznego.

Jak korzystać z kalkulatora natężeń pola?

Użytkownik podaje w kalkulatorze natężeń pola współrzędne x1,x2,y1,y2,x,y [m] odpowiednio: pierwszego źródła punktowego, drugiego źródła punktowego i szukanego punktu. Ponadto wybiera z listy: pole grawitacyjne, pole elektryczne. W przypadku wybrania pola grawitacyjnego uzupełnia pola M1,M2 [kg] odnoszące się do masy źródeł punktowych, w przypadku elektrycznego Q1,Q2 [C] odnoszące się do ładunków pola elektrycznego. Wynikiem jest wypadkowe natężenie pola.

Pierwsze źródło punktowe:

\( x_1 = \) m \( y_1 = \) m

Drugie źródło punktowe:

\( x_2 = \) m \( y_2 = \) m

Szukany punkt:

\( x = \) m \( y = \) m

Pole:

Masy źródeł punktowych:

\( M_1 = \) kg \( M_2 = \) kg

Ładunki pola elektrycznego:

\( Q_1 = \) C \( Q_2 = \) C

Natężenie pola elektrycznego a grawitacyjnego

Natężenie pola elektrycznego (nazywanego też elektrostatycznym) jest wielkością wektorową (czyli podobnie jak siła musi posiadać kierunek i zwrot) związaną z polem elektrycznym. To pewna właściwość przestrzeni, stosunek siły, z jaką pole elektryczne działa na ładunek elektryczny do wartości tego ładunku. Natężenie pola elektrycznego pozwala określić, jak konkretne ładunki oddziałują między sobą, a także jak pole elektryczne wpływa na ich ruch. Jednostką natężenia pola elektrycznego jest niuton (N) na kulomb (C) lub wolt na metr (są one równoważne), z tym że ten drugi zapis przy obliczeniach wymaga większej wiedzy i więcej samych obliczeń. Warto wiedzieć, że wszelkie ładunki podlegają tylko działaniu sił pochodzących od pól elektrycznych innych ładunków, na dany ładunek nie działa siła, którą on sam wytwarza. Samo pole elektryczne można przedstawić graficznie – robimy to za pomocą linii pola. Natężenie pola elektrycznego ma zastosowanie w różnych dziedzinach nauki, przede wszystkim w inżynierii elektrycznej, elektronice oraz w naukach przyrodniczych (procesy elektrochemiczne czy przewodnictwo elektryczne w różnych substancjach). 
Natężenie pola grawitacyjnego z kolei także jest wielkością wektorową, ale związaną z polem grawitacyjnym i równe jest sile, z jaką pole grawitacyjne działa na masę obiektu (masę jednostkową). Na Ziemi natężenie pola grawitacyjnego mniej więcej odpowiada przyspieszeniu ziemskiemu. 
Trzeba powiedzieć, że jest jeszcze natężenie pola magnetycznego, będące wielkością wektorową opisującą pole magnetyczne. Jego jednostką jest amper (A) na metr. Pole elektromagnetyczne, łączące w sobie cechy pola elektrycznego i magnetycznego, ma zawsze natężenie pola elektrycznego, jak i magnetycznego.
 

Kalkulator natężeń pola Wasze wyniki

1+1 =