Eszkola

Kalkulator ruchu

Kalkulator ruchu pomoże wyliczyć, jaką drogę pokonuje dane ciało w wybranym czasie, nawet wówczas, jeśli działa na nie przyspieszenie.

Jak korzystać z kalkulatora ruchu?

Kalkulator składa się z trzech pól, w których użytkownik podaje prędkość \(v\),  czas \(t\) oraz przyspieszenie \(a\). Do wyboru są dwa układu jednostek: km/h oraz m/s. Po uzupełnieniu pól w oknie wynikowym pojawia się droga, jaką pokona ciało w ciągu zaznaczonego okresu czasu.

Prędkość:

Czas:

s

Przyspieszenie:

m/s^2

Czym jest ruch?

Według praw fizyki ruch to zmiana położenia jakiegoś ciała w czasie względem układu odniesienia (ruch jest bowiem względny, nie można go opisać bez zaznaczenia minimum dwóch punktów, między którymi przemieszcza się ciało – i tak ten sam człowiek siedzący w wagonie może się poruszać, gdy ogląda go ktoś z zewnątrz, ale i pozostawać nieruchomym, gdy patrzy na niego współpasażer; obaj zresztą z punktu widzenia fizyki będą mieli rację, gdyż żaden układ odniesienia nie jest uprzywilejowany). Ruch opisują takie pojęcia jak przemieszczenie (a więc zmiana położenia ciała), tor (linia/droga, po której porusza się ciało, może to być linia prosta lub krzywa), droga (czyli długość toru), czas (trwania ruchu), prędkość (ile drogi zostaje pokonane w pewnym czasie) oraz przyspieszenie (przyrost prędkości w danym czasie). Większość istniejących do dziś teorii związanych z ruchem, a więc z działem zwanym mechaniką, sformułował Izaak Newton, choć nie był na tym polu zupełnym prekursorem, zajmowali się ruchem wieki wcześniej starożytni uczeni, z Arystotelesem na czele.

Jakie znamy rodzaje ruchu?

Chyba najbardziej znanym rodzajem ruchu jest ruch jednostajny prostoliniowy – ciało pokonuje w takich samych odcinkach czasu, taką samą drogę poruszając się po linii prostej. W ruchu jednostajnie przyspieszonym ciało porusza się również po linii prostej, ale w równych odstępach czasu jego prędkość zwiększa się o jednakową wartość (obliczenie takiego ruchu umożliwia w powyższym kalkulatorze wprowadzenie danych do pola „przyspieszenie”). Odwrotnością takiego ruchu jest ruch jednostajnie opóźniony. Kolejnym popularnym przykładem jest ruch jednostajny po okręgu – ciało porusza się po torze w kształcie okręgu ze stałą prędkością i przyspieszeniem. Ten właśnie rodzaj ruchu przez wielu uważano za najdoskonalszy, już Arystoteles twierdził, że okrąg jest figurą idealną, zaś ruch po nim prezentuje walory boskości. Znane są też ruchy krzywoliniowe (jedno- i niejednostajne) po elipsie czy paraboli.
 

Kalkulator ruchu Wasze wyniki

2+5 =
  • N Nicola 23.12.2023

    Przyjmij drogę równą 8 m Przyjmij przyspieszenie równe 4 m/s^2 Przyjmij czas równy 0,5 s

  • S slonecznik_pospolity 07.11.2023

    Auto przejechało przez godzinę 28 km ile auto przejechało przez 15 minut?