Kalkulator ten pomoże nam obliczyć, jak szybko chodzimy, a także jaką szybkość możemy osiągnąć poruszając się na przykład rowerem (gdy nie mamy krokomierza i licznika).
Sposób obsługi kalkulatora prędkościomierza chodu i jazdy.
Kalkulator prędkościomierz składa się z dwóch części: kalkulatora jazdy oraz kalkulatora chodu
a) kalkulator jazdy:
użytkownik podaje średnicę koła w jedno z dwóch pól: średnica koła [cm] \(d\) lub średnica koła [″] \(d_c\). Drugie pole uzupełnia się automatycznie.
Dalej użytkownik podaje czas jazdy \(t\) [s] oraz jedno z pól: ilość obrotów \(n\), droga \(s\) [m]. Drugie uzupełnia się automatycznie. Ponadto poniżej liczona jest średnia prędkość \(v\) [m/s].
b) kalkulator chodu:
użytkownik uzupełnia pole z czasem chodu \(t_c\) [s] oraz dwa z trzech pól: droga \(s_c\) [m], ilość kroków \(n_c\), średnia długość kroku \(l\) [m]. Pozostałe pole uzupełnia się automatycznie. Ponadto liczona jest średnia prędkość \(v_c\) [m/s].
Krok jako jednostka miary
Krok to pozaukładowa jednostka miary znana i szeroko stosowana od starożytności – zresztą popularna w wielu miejscach i dziś. Znali ją starożytni Grecy i Rzymianie. Ci drudzy wyróżniali dwie miary oparte na krokach – passus i gradus, a więc krok podwójny i pojedynczy. Passus był miarą odległości między śladami tej samej stopy – kroki wykonywano z rozmachem i miara ta liczyła niespełna półtora metra (dokładnie 148 centymetrów). Pojęcie gradusa odnosiło się do pojedynczego kroku, a więc takiego, w jakich i dziś mierzymy, jeśli chcemy obliczyć odległość w przybliżeniu – zakłada się, że wynosi on około 75 centymetrów. Od kroku wzięło swój początek kilka innych miar, przykładem mile rzymskie, które liczyły 1000 passusów. Przez długi czas to krok był podstawową miarą w kartografii oraz w wojsku (w Polsce w armii stosowano go aż do II wojny światowej). Oczywiście krok nie jest miarą zbyt dokładną, gdyż poszczególne osoby mają różnej długości nogi, tusze, energie itp., co przekłada się na wykonywanie różnych długości kroków. Ogólnie zakłada się, że odchylenia od średniej dochodzą do 5% w warunkach nizinnych, w górskich/na nierównościach mogą jeszcze wzrosnąć – aby je minimalizować, opracowywane są specjalne tabele korygujące. W ostatnich latach sytuację zmieniły krokomierze, które nie tylko zliczają ilość kroków, ale i wyliczają ich średnią długość czy częstotliwość ich wykonywania, a co za tym idzie, dość poprawnie są w stanie wyliczyć przebytą odległość, a także szybkość, z jaką się poruszamy.
Kalkulator prędkościomierz chodu i jazdy Wasze wyniki